Wschodnia ofensywa UITP
UITP razem z IGKM
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej podpisała w dniu 4 kwietnia br umowę o współpracy z UITP. Odbyło się to w ramach uroczystej konferencji organizowanej w Warszawie przez Tramwaje Warszawskie z okazji 100-lecia warszawskich tramwajów elektrycznych. Umowa ta jest ważnym dokumentem normującym współprace stron i została podpisana przez prezesa IGKM Jerzego Chudzickiego oraz Helgę Severyns –senior directora ze strony UITP. Mimo, że IGKM należy do Unii od 1989 roku, to dotychczas członkostwo Izby nie było formalnie ujęte w ramy umowy o współpracę było zbliżone do członkostwa innych podmiotów. Teraz to się zmieniło. Obecna umowa normuje –z wykorzystaniem dotychczasowych wieloletnich doświadczeń i praktyki –szeroko wzajemne prawa i obowiązki m.in. w zakresie promowania podejmowanych działań tak wspólnych jak i własnych każdej z organizacji, sposoby udzielania praw do korzystania wzajemnego z wiedzy zawartej w opracowaniach, materiałach z konferencji i spotkań i publikacji – prawo do ich wykorzystywania. Ponadto udział przedstawicieli stron umowy podczas spotkań drugiej ze stron tj. dział w dyskusjach, głosowaniach i możliwość kandydowania do władz, do zespołów roboczych itp. Uzgodnienia co do harmonogramu imprez organizowanych wspólnie i zasady uczestnictwa w nich. Ponadto pozyskiwania nowych członków, wysokość składek, itd. To oznacza zbliżenie obu organizacja i stwarzasz szanse dla UITP na lepsze poznanie problematyki transportu miejskiego w Polsce. Z kolei IGKM będzie mogło szerzej korzystać z ogromnego doświadczenia, jakie niesie ze sobą międzynarodowa Unia Transportu Publicznego.
Chrońcie swoje torowiska
Podpisana w kwietniu br. umowa o współpracy z IGKM z Polski to nie jedyny forma aktywności UITP w naszej części Europy. Kolejnym krokiem „w drodze na wschód”było podpisanie tydzień później w Sibiu umowy o współpracy pomiędzy UITP a rumuńskim stowarzyszeniem transportu publicznego, URTP. Tym samym, 25 przewoźników komunikacji publicznej z rumuńskich małych i średnich miast stanie się członkami UITP.
Co ważne –zarówno dla polskich, jak i rumuńskich przewoźników –jednym z najważniejszych zadań stojących przed tymi dwoma krajami jest rewitalizacja, posiadających wieloletnie tradycje, sieci tramwajowych. –„W wielu krajach Europy Zachodniej, rozległe sieci tramwajowe zostały zlikwidowane w latach 50. i 60. Zdając sobie sprawę –dopiero dwie lub trzy dekady później –ze swoich błędów, urbaniści i politycy zaczęli na nowo budować systemy lekkiej kolei miejskiej. To jednak wiązało się ze znacznie wyższymi kosztami. Natomiast kraje Europy Wschodniej powinny uczyć się na naszych błędach i chronić swoje systemy torowiska, gdyż jest to obecnie najbardziej przyjazny środek transportu zbiorowego w miastach”–dodaje Hans Rat, sekretarz generalny UITP.
M.in. w tym celu UITP wydała w ostatnim czasie broszurę zawierającą przegląd 32 systemów komunikacji tramwajowej w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz kilku innych państwach regionu (Bośnia i Hercegowina, Czechy, Estonia, Łotwa, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Węgry). Broszura ta, zatytułowana „Systemy komunikacji tramwajowej w Europie Środkowej i Wschodniej: osiągnięcia i przyszłe potrzeby”(Tram Systems In Central and Eastern Europe: Achievements and future Needs), zawiera informacje dla przedstawicieli władz o obecnych problemach związanych z rewitalizacją tradycyjnych sieci tramwajowych oraz możliwych sposobach ich rozwiązania. Nasze redakcja zamówiła egzemplarz tej publikacji. Jak tylko dostaniemy broszurę –opublikujemy jej recenzję.
Kilka słów o UITP
UITP to organizacja zrzeszająca zarządy komunikacji publicznej, przewoźników, decydentów, instytuty naukowe oraz dostawców taboru, wyposażenia i usług. Główna siedziba UITP znajduje się w Brukseli, gdzie organizacja ta została założona ponad 120 lat temu. Dziś, UITP liczy blisko 3100 członków z ponad 90 krajów. W ciągu ostatniego dziesięciolecia, UITP zwiększyła wysiłki zmierzające do reagowania na specyficzne potrzeby uczestników rynku komunikacji publicznej w poszczególnych regionach świata, zakładając regionalne centra w Dubaju, Istambule, Moskwie, Rzymie, Sao Paulo, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Bangalore, Hong Kongu i Canberrze. „Nasza współpraca z polskim i rumuńskim związkiem przyczyni się do umocnienia globalnej obecności UITP. Umożliwi także transfer wiedzy i dobrych praktyk do tych krajów, przyspieszając w nich rozwój komunikacji publicznej.”–powiedział Hans Rat, sekretarz generalny UITP.