Wrocław ponownie powalczy o Zieloną Stolicę Europy

infotrans
11.10.2017 06:18

Wrocław po raz kolejny stanie do walki o tytuł Zielonej Stolicy Europy. O to miano starał się także rok temu, jednak nie zakwalifikował się do dalszego etapu.

Stolica Dolnego Śląska będzie się ubiegać o tytuł ZielonejStolicy Europy w 2020 r. W tym roku Wrocław odpadł w tym konkursie, a chciałbyć stolicą już w 2019 r.

-„Złożymy kolejną aplikację, bo jesteśmy coraz lepsi!”- zapowiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta.

Jak podano w przesłanym przez magistrat komunikacie, KomisjaEuropejska do 18 października 2018 r. przyjmuje aplikacje miast do konkursu nawyłonienie Zielonej Stolicy Europy 2020. Wrocław złoży aplikację po raz drugi.Skład jej społecznych recenzentów z ubiegłego roku: Fundację Ekorozwoju iStowarzyszenie Miasto Drzew, uzupełnili: Dotlenieni, stowarzyszenie AkcjaMiasto i przedstawiciele wrocławskiej młodzieży. Do grona naukowego dołączyłnoblista, prof. Zbigniew Kundzewicz.

„Wspólnie złożymy kolejną aplikację, bo jesteśmy corazlepsi!” – powiedział, cytowany w komunikacie, Rafał Dutkiewicz, prezydentWrocławia. – „Najważniejsza jest jednak pozytywna atmosfera wokół wspólnychdziałań podnoszących jakość życia we Wrocławiu. A sam start w konkursie imożliwość inwentaryzacji działań pod okiem ekspertów w dziedziniezrównoważonego rozwoju, odbieram jako najcenniejsze doświadczenie i pomoc wrealizacji celów, jakie obrało miasto” – dodał prezydent.

Poinformowano, żeprzez rok od złożenia pierwszej aplikacji we Wrocławiu realizowano planowaneprojekty podnoszące jakość przestrzeni publicznej: nowe przejścia dla pieszychnp. na rondzie Reagana czy na ul. Świdnickiej, nowe odcinki dróg rowerowych,kontrapasy rowerowe w centrum miasta czy nowe przejazdy pod mostami,zapewniające ciągłość tras wzdłuż rzeki. Posadzono 3 tys. drzew przy ulicach, wparkach i zieleńcach, zrealizowano nowe zieleńce i kolejne odcinkibulwarów.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany przez KomisjęEuropejską od 2010 r. Otrzymuje go jedno miasto powyżej 100 tys. mieszkańcówjednego z państw członkowskich i kandydujących Unii Europejskiej iEuropejskiego Obszaru Gospodarczego. Kandydatów ocenia się m.in. pod kątemochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości wody, gospodarowaniaterenami zielonymi. (PAP)