Wrocław i Jaworzno w finale transportowych konkursów
KE ogłosiła nominacje do dorocznych nagród za zrównoważoną mobilność, planowanie i bezpieczeństwo na drogach. Wśród wyróżnionych znalazły się dwa polskie miasta: Wrocław (i to podwójnie) oraz Jaworzno!
27 lutego poznaliśmy finalistów konkursuEUROPEANMOBILITYWEEK Awards, nagrody za zrównoważone planowanie mobilności wmieście (SUMP Award) oraz pierwszej unijnej nagrody za bezpieczeństwo ruchudrogowego w mieście.
Wszystkie nagrody są wyrazem uznania dla działań przeprowadzonychw 2019 r.
Nagrody EUROPEANMOBILITYWEEK doceniają lokalne władze, które włożyłyznaczący wysiłek w promowanie zrównoważonej mobilności w mieście w ramach ETZT;Nagroda SUMP uznaje doskonałość w planowaniu zrównoważonej mobilności wmieście; a Nagroda Bezpieczeństwa Drogowego docenia podjęte wyjątkowe środkibezpieczeństwa drogowego.
Tematem 2019 dla wszystkich nagród było bezpieczeństwopieszych i jazda na rowerze.
EUROPEANMOBILITYWEEK Awards 2019
Finalistami 2019 w kategorii większych miast są:
-
Kruševac (Serbia)
-
Rethymno (Grecja)
-
Wrocław (Polska)
Jury było pod wrażeniem:
– szerokiego programu działań Kruševaca, opartego na silnymudziale obywateli, który obejmował przeprojektowanie przestrzeni publicznej,usunięcie miejsc parkingowych i utworzenie parków miejskich;
– wykorzystania przez Rethymno działań komunikacyjnych wcelu zaangażowania lokalnych mieszkańców w dyskusje na temat jakości powietrza,energii odnawialnej i bezpieczeństwa drogowego;
– mocnego zaangażowania się Wrocławia w temat Tygodnia ZrównoważonejMobilności, w tym bezpiecznego chodzenia i jazdy na rowerze, co było promowane poprzezciekawe i pouczające wydarzenia.
Z kolei finalistami nagrody dla mniejszych gmin (poniżej 50000 mieszkańców) są:
-
Alfândega da Fé(Portugalia)
-
Karditsa (Grecja)
-
Paide (Estonia)
8 nagroda SUMP
Finalistami konkursu na zrównoważone planowanie mobilności wmieście są:
-
Bruksela, Belgia)
-
Kowno (Litwa)
-
Wrocław (Polska)
Jury było pod wrażeniem:
– wizji Brukseli opartej na imponującym udziale obywateli orazrozumienia miasta jako ekosystemu;
– przemyślanego podejścia Kowna do planowania zrównoważonejmobilności, gdzie dodatkowe zapisy prawne mają umożliwić realizacji tego planu;
– zintegrowanego, holistycznego i innowacyjnego podejścia Wrocławiado planowania zrównoważonej mobilności, wspieranego przez zaangażowanieobywateli.
EU Urban Road Safety Award
Ponadto po raz pierwszy zostanie przyznana nagrodaBezpieczeństwa Ruchu Drogowego w mieście, czyli EU Urban Road Safety Award. Toforma docenienia innowacyjnych osiągnięć lokalnych władz w dziedziniebezpieczeństwa.
Pierwszymi finalistami są:
-
Jaworzno (Polska)
-
Ordu (Turcja)
-
Pontevedra(Hiszpania)
Jury doceniło w szczególności:
– działania Jaworzna na rzecz ograniczenia prędkości,zwiększenia liczby użytkowników transportu publicznego oraz zaangażowania lokalnychmieszkańców w projektowanie odnowionych ulic;
– odważną decyzję Ordu o przejściu pieszych po najbardziejruchliwych częściach miasta, usunięcie dużego ruchu samochodowego z centrummiasta i stworzenie nowych tras rowerowych;
– skuteczne i trwałe zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnychi wypadków drogowych przez Pontevedra, jasna strategia monitorowania orazkoncentracja na aktywnej mobilności.
Czas na galę
Wszystkie wybrane miasta zostały wybrane przez niezależnyzespół ekspertów ds. mobilności i transportu, a czterech zwycięzców zostanieogłoszonych podczas ceremonii w Brukseli w dniu 30 marca 2020 r.
Na końcu warto podkreślić, że Wrocław znalazł się w aż dwóchkategoriach.
-„Zgłaszając się do konkursu pokazaliśmy wrocławskiedziałania związane z tematem przewodnim 2019 roku, czyli bezpieczeństwempieszych i rowerzystów – pod hasłem CHODŹ Z NAMI. No i udało się! Zostaliśmydocenieni – my wszyscy! To wyjątkowe wyróżnienie dla Wrocławia, a właściwie dlawrocławian – bo bez zaangażowania mieszkańców, aktywistów i wielu innych grupinteresariuszy, żaden z tych projektów nie zaistniałby w naszym mieście – podkreślaMonika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.
„