Włocławek ogłosił przetarg na zielony przystanek
We Włocławku powstanie pierwszy zielony przystanek.
Takie przystanki funkcjonują już np. w Białymstoku, Starachowicach, Toruniu czy Kaliszu. Celem zielonych przystanków jest m.in. zapewnienie pasażerom lepszych warunków oczekiwania na środki komunikacji miejskiej oraz urozmaicenie miejskiego krajobrazu, jak również względy ekologiczne.
Włocławska lokalizacja
Jako pierwszy zielony przystanek we Włocławku został wytypowany przystanek nr 34 Kaliska (Zbiegniewskiej). Miasto obecnie szuka firmy, która zrealizowałaby tę inwestycję. Jej zakończenie planowane jest w ciągu 6 tygodni od podpisania umowy z wykonawcą.
Zadaniem wykonawcy będzie dostawa i montaż wiaty przystankowej, dostarczenie i nasadzenie roślin oraz ich pielęgnacja. Wiata przystankowa do zadania „zielone przystanki” ma być wyposażona w:
– ławkę drewnianą o długości co najmniej 3 segmentów wiaty, kosz na śmieci oraz gablotę z możliwością podświetlenia na szybie odjazdowej bocznej,
– zielony dach retencyjny, system retencjonowania wody – ma on za zadanie odbierać wody opadowe z zielonego dachu z przeznaczeniem do nawadniania zielonej ściany za przystankiem oraz elementów dodatkowych: donicy z roślinnością oraz pasa roślinności, a także odprowadzenie ich nadmiaru do gruntu,
– „zieloną ścianę” będącą wypełnieniem tylnej ściany wiaty przystankowej,
– gabloty na rozkłady jazdy,
– znak przystanku umieszczony na dachu oraz podświetlony kasetonowo,
– donicę z roślinnością umiejscowioną na bocznej ścianie wiaty,
– pas roślinności umieszczony za przystankiem na całej długości tylnej szyby wiaty.
Pielęgnacja roślin zielonego przystanku
Ponadto, w ramach zamówienia miasto wymaga prowadzenia systematycznej pielęgnacji roślin od dnia odbioru prawidłowo wykonanych prac do dnia 15 listopada 2020 roku. Obowiązek pielęgnacji dotyczy zarówno zielonego dachu, zielonej ściany, jak i elementów dodatkowych: donicy z roślinnością oraz pasa roślinności. Pielęgnacja posadzonych roślin obejmuje następujące zabiegi pielęgnacyjne:
– nawożenie – minimum dwa razy w roku – dawka startowa (wiosną) i dawka uzupełniająca,
– nawadnianie – podlewanie roślin w donicy wolnostojącej w miarę potrzeb lecz nie mniej niż dwa razy w miesiącu,
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– odchwaszczanie – dwa razy w miesiącu,
– cięcia pielęgnacyjne i formujące pokrój – raz w roku – cięcia pielęgnacyjne polegające na usunięciu złamanych, chorych lub krzyżujących się gałęzi, usunięciu odrostów, cięcia korygujące nadające prawidłowy kształt i pokrój, typowy dla gatunku,
– ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami w zależności od potrzeb,
– wymiana uschniętych i chorych roślin na nowe, w tym samym gatunku i odmianie oraz stadium wzrostu i rozwoju,
– uzupełnianie ubytków w podłożu.
Otwarcie ofert
Miasto czekało na oferty od wykonawców do 3 czerwca. Niestety nie mamy żadnych informacji co do cen i oferentów. Może ktoś coś wie?
Oferty mają być teraz ocenione z uwzględnieniem dwóch kryteriów:
-
ceny (80%)
-
i okresu gwarancji na konstrukcję wiaty przystankowej i system retencjonowania wody (20%).
„