Wileńscy kontrolerzy biletów z nasobnymi kamerami

infotrans
14.09.2020 14:00

Na terenie rejonu wileńskiego, na trasach podmiejskich, od jesieni ubiegłego roku pasażerowie są kontrolowani przez pracowników posiadających nasobne kamery wideo.

Kontrolerom ZSA „Dorsimus”, pełniących funkcje kontrolerów transportu publicznego, zezwolenia na pracę z kamerami wideo wydał Państwowy Inspektorat Ochrony Danych. O nagraniu wideo pasażerowie są informowani poprzez naklejkę, przyklejoną do odzieży kontrolera z napisem „Dokonuje się obserwacji wideo”.

Skąd taki pomysł? Podczas kontroli transportu pasażerskiego często zdarzają się sytuacje i nieporozumienia po obu stronach, dlatego po wykryciu naruszenia i udostępnieniu materiału filmowego oczekuje się szybszego i obiektywnego zbadania spornych sytuacji, unikając interpretacji w przypadku konfliktu między pasażerem, kierowcą i kontrolerem.

Nie ma biletu? Nie ma kursu

Jednocześnie samorząd apeluje:

-„Szanowni pasażerowie, po opłaceniu przejazdu, wymagajcie od kierowców wystawiania biletów po ustalonych cenach. Zachowujcie bilet do końca podróży. Bilet – to dokument pasażera, uprawniający do podróży autobusem. Kupno biletu jest również ważne, ażeby w razie wypadku pasażerowie nie zostali bez dowodu, że byli w tym czasie w autobusie. Wasza świadomość i odpowiedzialność przy zakupie biletu zmniejszyłaby straty przewoźników, co pomogłoby w powołaniu dodatkowych marszrut, o które prosili mieszkańcy, i zapewniłoby Wasze bezpieczeństwo.”

Cennik litewskiego gapowicza

Zgodnie z art. 446 Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych Republiki Litewskiej:

  • W przypadku przewozu przez pasażerów niezapłaconego bagażu w środkach transportu pasażerskiego pasażerowie podlegają grzywnie w wysokości od 10 do 12 euro.

  • Pasażerowie, którzy zakupili bilet ulgowy, ale nie przedstawili niezbędnych dokumentów potwierdzających prawo do ulg transportu, podlegają grzywnie w wysokości od 10 do 14 euro.

  • Przewóz dzieci nie młodszych, niż do 7 roku życia, ale poniżej 14 roku życia bez biletu w pojazdach pasażerskich skutkuje karą dla rodziców lub opiekunów od 12 do 24 euro.

  • Pasażerowie, którzy podróżują bez biletu lub którzy zakupili bilet ulgowy, ale nie są uprawnieni do ulg transportowych, podlegają karze grzywny od 16 do 30 euro.

I na koniec przypomnienie – ze względu na zagrożenie koronawirusem, w regularnym transporcie obowiązuje zasłanianie ust i twarzy.