Wiemy ile kosztuje zielony przystanek w Białymstoku
W Białymstoku powstają zielone przystanki i wiemy ile będą kosztować. Miasto podpisało umowę z firmą FPP Enviro Sp. z o.o., której zadaniem jest dostawa i montaż trzech wiat przystankowych oraz pielęgnacja posadzonych tam roślin. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 169 581,51 PLN brutto. Firma została wybrana w drodze przetargu nieograniczonego, gdzie nie miała żadnej konkurencji.
Dwa zielone przystanki gotowe
Pierwsze dwa zielone przystanki już powstały. Mowa tu o Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów (przystanki numer 445 i 449). Montaż zarówno wiat, jak i nasadzenia roślin w tej lokalizacji już się zakończyły. Zostały tam posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach są sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z kolei ściany przystanków są otoczone pnączami.
To nie koniec zielonych przystanków w Białymstoku. Zgodnie z umową wykonawca dostarczy i zamontuje jeszcze jedną wiatę z nasadzeniami. Lokalizacja przystanku ma być wskazana przez miasto najpóźniej do 28 sierpnia. Trzeci zielony przystanek powstanie najpóźniej do końca września.
Wiaty i zieleń
Zielone przystanki w Białymstoku tworzą:
- konstrukcja wiaty przystankowej będącej osłoną dla pasażerów oczekujących na przystanku autobusowym,
- elementy zintegrowane z konstrukcją wiaty: zielony dach retencyjny, system retencjonowania wody, zielona ściana będąca wypełnieniem trzech segmentów tylnej ściany konstrukcji wiaty przystankowej, elementy towarzyszące, takie jak: gablota na rozkłady jazdy, siedzisko ławki i oparcie z listew drewnianych z drzewa iglastego, donica z roślinnością, dodatkowy pas roślinności za przystankiem.
Zalety zielonych przystanków
Przystanki otoczone roślinami wyglądają interesująco, ale na tym nie kończą się ich atuty. Wprowadzają one zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym, w miejscach oczekiwania na środek transportu. Są to rozwiązania korzystne dla środowiska, ale nie tylko. Roślinny dach przystanku obniży temperaturę otoczenia i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzyma nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Rośliny posadzone wokół przystanku produkują w ciągu roku ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze w przestrzeni miejskiej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Pielęgnacja roślin
Realizacja trzeciego zielonego przystanku nie oznacza końca współpracy z firmą FPP Enviro. Spółka ta będzie miała obowiązek pielęgnacji posadzonych roślin przez okres 2 lat. Mowa tu o takich zabiegach pielęgnacyjnych jak:
- nawożenie – minimum dwa razy w roku – dawka startowa (wiosną) i dawka uzupełniająca,
- nawadnianie – podlewanie roślin w donicy wolnostojącej w miarę potrzeb lecz nie mniej niż dwa razy w miesiącu,
- odchwaszczanie – dwa razy w miesiącu (od maja do września),
- cięcia pielęgnacyjne i formujące pokrój – raz w roku,
- ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami w zależności od potrzeb,
- wymiana uschniętych i chorych roślin na nowe, w tym samym gatunku i odmianie oraz stadium wzrostu i rozwoju,
- uzupełnianie ubytków w podłożu.
„