Wiaty wkomponowane w Kraków

infotrans
06.04.2017 11:08

W Krakowie przybywa nowych wiat, których wygląd i styl nawiązuje do najbliższego otoczenia. Są już zatem wiaty stylowe (zielone), które montowane są w rejonie Plant, stylizowane w kolorze popielatym na tle kamienic i zabytkowych obiektów, wiaty typu premium znajdujące się przy punktach przesiadkowych oraz w pobliżu nowoczesnej architektury (np. w pobliżu Centrum Kongresowego). Nie zabraknie wiat tradycyjnych, do których przyzwyczaili się już mieszkańcy, ale one również są sukcesywnie wymieniane na nowe i bardziej estetyczne.

W ostatnich dniach zostały zamontowane dwie nowe, stylowe wiaty na przystanku tramwajowo-autobusowym Stary Kleparz przy ul. Dunajewskiego (kierunek Dworzec Główny). Są w kolorze jodłowym, posiadają delikatne ornamenty i rzeźbienia oraz dwuspadowy dach. Tak samo eleganckie przystanki znajdują się już przy Poczcie Głównej (ul. Westerplatte) w kierunku Łagiewnik, na Św. Gertrudy (przystanek w kierunku Wawelu).

W Krakowie wymieniane są także wiaty stylizowane, z których mogą już skorzystać pasażerowie na Rynku Dębnickim. Wiaty stylizowane są w kolorze popielatym (kamiennym), dzięki czemu lepiej wpisują się w zabytkową przestrzeń.  Jeszcze w tym roku tego typu obiekty pojawią się na przystankach przy ul. Kurniki, ul. Basztowej, alei Mickiewicza (przystanek AGH) i na przystanku Cracovia przy ul. Piłsudskiego (w stronę centrum).

Wiat stylowych i stylizowanych będzie w Krakowie w sumie 60, czyli trzy razy więcej niż do tej pory, głównie w Śródmieściu. Ich projekty zostały zaakceptowane przez Plastyczkę Miejską i Małopolskiego Konserwatora Zabytków.

W przeważającej większości wymieniane wiaty będą miały jednak tradycyjny wygląd. Warto jeszcze wspomnieć o tzw. wiatach dodatkowych, które ustawiane są w miejscach, gdzie ruch pasażerski jest mniejszy i np. brakuje miejsca na postawienie typowej konstrukcji, a wcześniej nie było tam w ogóle żadnej wiaty.

Wymiana wiat przystankowych w Krakowie obejmuje ponad 500 szt. Stare wiaty miały skorodowane elementy konstrukcji, w niektórych zaważono uszkodzone konstrukcje dachu, a jeszcze inne zostały trwale uszkodzone przez wandali. Obecnie w Krakowie jest 1850 przystanków, z czego 1130 jest zadaszonych.