Węgry: Organizacje społeczne protestuje przeciwko zmniejszaniu dotacji dla komunikacji
Jak informują dziennik Magyar Nemzet i agencja MTI sześć organizacji społecznych zwróciło się do węgierskiego parlamentu z petycją w interesie podniesienia dotacji państwowych dla wszystkich publicznych przewoźników masowych. Powodem tego są zamiary rządowe ponownego drastycznego okrojenia budżetu w związku ze światowym kryzysem gospodarczym. Największe węgierskie organizacje społeczne w sposób twardy i jednoznaczny podkreśliły, że obniżenie stawek finansujących koleje, komunikację miejską, oraz autobusy podmiejskie i dalekobieżne może doprowadzić do dalszych bardzo poważnych zakłóceń w życiu gospodarczym kraju i w sytuacji meteorologiczno-ekologicznej.
Organizacje społeczne między innymi żądają wycofania wszystkich ulg, które obecnie otrzymują towarowi przewoźnicy drogowi, a jednocześnie znacznego podniesienia podatku monopolowego od paliw samochodowych oraz podwyżki dotacji udzielanych ekologicznym środkom komunikacyjnym, w tym miejskiej, podmiejskiej i dalekobieżnej osobowej komunikacji publicznej.
Według najnowszego projektu budżetu państwowego na rok przyszły, który stale jest cerowany i łatany, na dotacje dla komunikacji masowej rząd zamierza przeznaczyć tylko 100,6 miliardów forintów w miejsce ubiegłorocznych 117 miliardów. Organizacje społeczne w swojej petycji jednoznacznie i z naciskiem podkreśliły, że w latach 2002-2009 z publicznej komunikacji masowej wycofano już horrendalną sumę 165,6 miliardów forintów. Obecną ciężką sytuację dodatkowo pogarsza fakt drastycznej podwyżki podatku obrotowego firm komunikacji publicznej i jeszcze drastyczniejsza podwyżka opłat biletowych i abonamentowych. W wyniku nie dofinansowania, coraz więcej jest przestarzałych pojazdów a torowiska kolejowe oraz tramwajowe są coraz bardziej zużyte, co grozi bardzo ciężkimi wypadkami.
Jest rzeczą absurdalną —podkreślają, że ilość pojazdów samochodowych w dalszym ciągu nienaturalnie rośnie, czego powodem jest m.in. wielokrotna obniżka podatku obrotowego i monopolowego paliw węglowodorowych, chociaż obniżka powinna dotyczyć tylko i wyłącznie autobusów komunikacji masowej. W latach 2002-2008 pojazdy samochodowe otrzymały w niesmaczny sposób 785 miliardów forintów ulgi, chociaż pieniądze te powinna była otrzymać komunikacja masowa.