Warszawski transport na 29. miejscu światowego rankingu transportowego

infotrans
08.11.2017 11:56

Warszawa zajęła 29miejsce w zestawieniu miast z najbardziej zrównoważonym transportem miejskim. Wpierwszej dziesiątce rankingu znalazło się siedem miast europejskich.

W zestawieniu „Zrównoważony Transport Miejski” przygotowanymprzez firmę projektowo-doradczą Arcadis zbadano system komunikacji miejskiej w100 z całego świata. Pierwsze miejsce w rankingu zajął Hongkong, a bezpośrednioza nim znalazły się Zurych i Paryż.

Warszawa jest jedynym polskim miastem, które znalazło się naliście miast z najbardziej zrównoważonym transportem miejskim. Stolica Polskiwyprzedziła w rankingu m.in. Lizbonę, Montreal, Brukselę i Rzym.

Na ostateczną pozycję w zestawieniu miały wpływ wskaźnikiuzyskane w kategoriach jakość życia, gospodarka i środowisko. Autorzy rankinguwyjaśnili, że Warszawa uzyskała wysokie miejsce głównie dzięki rozbudowie metrai efektywnemu wykorzystaniu istniejącej infrastruktury drogowej.

Jednocześnie w raporcie podkreślono, że stolica ma jeszczewiele do zrobienia w obszarze transportu elektrycznego, udziału terenów zielonychoraz korków i opóźnień.

Twórcy rankingu zwrócili uwagę, że polskie metropoliepowinny dostosować transport miejski do wyzwań przyszłości.

„Kluczem do rozwoju mobilności w miastach jest stworzeniesieci przyjaznego, dostępnego i przystępnego ekonomicznie transportupublicznego. Inwestycje powinny iść nie tylko w kierunku tradycyjnie rozumianejinfrastruktury transportowej, ale także promocji określonego stylu życia,zakładającego ekologiczne sposoby przemieszczania się: rower, spacery ikomunikacja miejska” – czytamy w raporcie.

Eksperci podkreślili, że głównym problemem większościpolskich miast w obszarze transportu jest brak planowania przestrzennego.

„Ważne jest silne promowanie transportu ekologicznego:transportu zbiorowego, systemu rowerów miejskich, infrastruktury rowerowej orazelektrycznych samochodów. Dobrym sposobem jest także tworzenie centrówprzesiadkowych na wzór Łodzi i Krakowa, które zachęcą mieszkańców do porzuceniaindywidualnego transportu samochodowego” – wskazał dyrektor ds. infrastrukturyArcadis Jarosław Miziołek.

Ranking został opracowany we współpracy z londyńskim Centrefor Economic and Business Research. W badaniu wykorzystano 23 wskaźniki wśród,których znalazły się m.in.: dostępność do usług transportowych, utrzymanie irozbudowa systemu metra, emisja gazów cieplarnianych w transporcie,infrastruktura rowerowa, czas przejazdu do pracy i opłacalność publicznychśrodków transportu.