Warszawa rozpoczyna sezon turystyczny

infotrans
26.06.2020 16:30

Pociągiem nad ZalewZegrzyński do Nieporętu, zabytkowym tramwajem i autobusem po Warszawie, kolejąwąskotorową na wycieczkę do mazowieckiego lasu, promami przez Wisłę. WarszawskiTransport Publiczny od 4 lipca rozpoczyna sezon turystyczny.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wiślane promy orazzabytkowe autobusy i tramwaje nie rozpoczęły swoich kursów na początku maja,jak to było co roku. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone – przedewszystkim z powodu ograniczeń w poruszaniu się i obostrzeń, związanych z liczbąosób w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonych przez rząd. Teraz, pozniesieniu większości „epidemicznych” ograniczeń,  Warszawa chce przywrócić komunikacyjneatrakcje warszawiakom i gościom stolicy.

W wakacje 2020 roku uruchomione będą turystyczne linie:autobusowa i tramwajowa oraz specjalne kursy Piaseczyńsko-Grójeckiej KoleiWąskotorowej. Przygotowane zostaną także przeprawy promowe – promami Turkawka,Wilga, Pliszka i Słonka.  Od 29 lipcawydłużone zostanie kursowanie autobusów linii 185, którymi można dojechać m.in.na bulwary. W weekendy można dojechać autobusami linii 800 do Palmir w PuszczyKampinoskiej. Od 4 lipca w weekendy pociągi S3 Szybkiej Kolei Miejskiej będądojeżdżały do Nieporętu i Radzymina.

Linia tramwajowa T iautobusowa 100

W wakacyjne weekendy – od 4 lipca do 30 sierpnia – nastołeczne ulice będą wyjeżdżały zabytkowe tramwaje i autobusy.

Tramwaje turystycznej linii T będą zaczynały kursy na  pętli Metro Marymont, a dalej pojadą ulicami:Słowackiego – Mickiewicza – Międzyparkowa – most Gdański – Ratuszowa – al.  Solidarności – Wolska – Skierniewicka –Kasprzaka – Prosta – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejska –Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego. Na trasie linii T spotkamyzabytkowe tramwaje 105Na, tzw. „akwaria”.

Autobusy linii 100 będą kursowały na trasie: Centrum –Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa –Świętojerska – Anielewicza – Karmelicka – Stawki – Muranowska – Konwiktorska –Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al.Solidarności – Targowa – al. Zieleniecka – most Poniatowskiego – Al.Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela –pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – Centrum.

Oprócz atrakcyjnej trasy zostaną także zapewnione wyjątkowewozy – ikarus z 1982 r. i berliet z 1991 r.

W tramwajach linii T i w „setce” będą obowiązywały wszystkiebilety z taryfy ZTM.

Piaseczyńsko-GrójeckaKolejka Wąskotorowa

W każdą sobotę, od 4 lipca do 30 września, będzie możnawybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową.

Pociągi będą zabierały chętnych na wycieczkę z Piasecznaprzez Runów do Tarczyna i z powrotem. W drodze powrotnej zaplanowana jestprzerwa na piknik w Runowie. Z myślą o pasażerach kolejki przygotowano miejscedo biesiadowania, wiaty ze stołami, miejsce na ognisko. Można będzie takżepograć z dziećmi w piłkę lub odpocząć w położonym nieopodal brzozowymzagajniku.

Osoby, chcące dojechać do Piaseczna na przejażdżkę kolejką,będą mogły skorzystać ze specjalnej linii autobusowej 51. Autobusy będązaczynały kursy w centrum Warszawy, dojeżdżały do początkowego przystankukolejki w Piasecznie, a po zakończonej wycieczce będą odwoziły jej uczestnikówdo Warszawy. W tym roku – ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku zepidemią koronawirusa – autobusem jednocześnie będą mogły podróżowaćmaksymalnie 33 osoby.

W ofercie będą dostępne bilety na przejazd łączony – kolejkąi autobusem linii dowożącej 51 oraz na przejazd tylko kolejką. Przykładowo,cena biletu normalnego na przejazd kolejką i autobusem to 40 zł, a przydojeździe do Piaseczna na własną rękę – 35 zł. Bilety na przejazd koleją możnakupić na stronie www.bilety.kolejka-piaseczno.pl lub w kasie przed odjazdempociągu – będą wtedy jednak droższe o pięć złotych.

Promy

Ogłoszony został przetarg na obsługę połączeń promowych.Plan zakłada, że promy będą łączyły brzegi Wisły w czterech miejscach: Pliszkapołączy most Józefa Poniatowskiego ze Stadionem PGE Narodowym, Wilga –  Podzamcze Fontanny z ZOO, Słonka – CypelCzerniakowski z Saską Kępą, a Turkawka – Nowodwory z Łomiankami. Będą pływałydo 30 września – w lipcu i sierpniu codziennie, a we wrześniu w weekendy.Będzie można z nich skorzystać bezpłatnie.

Pociągiem na plażę

Niecałe trzydzieści kilometrów na północ od centrum Warszawyleży Nieporęt – niewielka miejscowość, która latem ma do zaoferowania rzeczbezcenną – kąpielisko Dzika Plaża nad Zalewem Zegrzyńskim. Ale to nie jedynemiejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego miasta – w gminie Nieporęt możnatakże skorzystać z atrakcji Kompleksu Rekreacyjno-WypoczynkowegoNieporęt-Pilawa, zorganizować wycieczkę rowerową czy obejrzeć lokalne zabytki.Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby w weekend zrelaksować się i odetchnąć nadwodą, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi weekendowe kursy Szybkiej KoleiMiejskiej do Radzymina przez Nieporęt.

W kierunku Radzymina odjazdy ze stacji Warszawa Gdańskazaplanowano o godz.: 9.38, 11.34, 13.33, 15.34 i 17.31.

W przeciwnym kierunku pociągi będą odjeżdżały z Radzymina ogodz.: 11.32, 13.31, 15.30, 17.16 (w niedzielę, 23 sierpnia wyjątkowo o godz.17.24) i o 19.30.

Podróż ze stacji Warszawa Gdańska do Nieporętu trwa okołopół godziny.