Warszawa: Rozbudowa sieci parkingów Parkuj i Jedź
Parking P+R Metro Marymont pęka w przysłowiowych szwach. Dzień w dzień zajęte są wszystkie miejsca. Znalezienie wolnego miejsca na parkingu przy stacji metra Wilanowska też nie jest łatwe. System Parkuj i Jedź w stolicy sprawdził się. Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje się do budowy kolejnych tego typu obiektów.
Parking na Marymoncie, który mieści 400 samochodów, zapełnia się już ok. godz. 8 rano. Podobnie sprawa wygląda w przypadku postoju P+R Metro Wilanowska.
– Ostatnie wolne miejsca (wszystkich jest 290) zapełniają się ok. godz. 11 – mówi Łukasz Puchalski, kierownik Działu Zarządzania Węzłami Komunikacyjnymi ZTM. – I tak jest niemal codziennie (oprócz weekendów).
Dzięki wybudowanym przez ZTM parkingom, te prawie 700 aut nie wjeżdża bezpośrednio do centrum Warszawy.
Już 25 października uruchomiony zostanie kolejny postój w systemie Parkuj i Jedź. Parking na Młocinach będzie największym w Warszawie. Pomieści aż 1000 samochodów. Skorzystają z niego kierowcy dojeżdżający do stolicy np. z Łomianek. Pod koniec roku zmotoryzowani warszawiacy będą mogli zostawić auto również w obiekcie P+R, który powstaje na terenie pętli Ursynów Płd. Trwa właśnie jej przebudowa. Wygospodarowanych zostanie tam 100 miejsc postojowych.
ZTM przygotowuje się także do budowy kolejnych garaży. Parkingi: przy stacji metra Ursynów oraz przy przystanku kolejowym w Aninie są już zaprojektowane. Czekamy na pozwolenie na budowę. Potem ogłosimy przetarg na realizację tych inwestycji. Trwa ponadto projektowanie kolejnego parkingu – przy stacji kolejowej w Wawrze.
Dzisiaj jedynie parking P+R Połczyńska cieszy się małym zainteresowaniem warszawiaków. Z obiektu korzysta codziennie zaledwie kilkunastu kierowców. Sytuacja ulegnie poprawie najprawdopodobniej po wybudowaniu, przez spółkę Polskie Linie Kolejowe, nowego przystanku kolejowego (Fort Wola), na biegnącej tuż przy parkingu linii kolejowej. Dzięki temu, kierowcy którzy zdecydują się zostawić swoje auto na tym parkingu, będą mogli dojechać pociągiem do Dworca Gdańskiego i przesiąść się do metra.
Docelowo w Warszawie ma być ok. 30 tego typu obiektów. Planuje się iż kolejne parkingi w systemie Parkuj i Jedź powstaną np. w takich miejscach jak: Os. Górczewska, Al. Krakowska czy PKP Rembertów. Równolegle do budowy parkingów w Warszawie wymieniany jest tabor, modernizowana jest infrastruktura oraz wprowadzany szereg elementów uprzywilejowania komunikacji miejskiej. Rozwijana jest sieć buspasów. Obecnie na warszawskich ulicach jest ich ok. 13 kilometrów. Najprawdopodobniej pod koniec bieżącego roku powstaną kolejne: w Al. Jerozolimskich, w al. Solidarności oraz na Trasie Łazienkowskiej. Trwają także przygotowania do wydzielenia torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Młynarskiej. Dzięki temu tramwaje nie będą tam stały w korkach razem z samochodami osobowymi.
A w przyszłości władze Warszawy nie wykluczają, wzorem Londynu czy Sztokholmu, wprowadzenia opłat za wjazd samochodem do ścisłego centrum miasta.