Warszawa porządkuje i ozonuje przystanki
W ten weekend odbyło się pierwsze w tym roku ozonowanie przestrzeni miejskich w Warszawie.
Równolegle Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął mycie wiat.
Weekend z ozonem
W nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek warszawski ratusz po raz pierwszy w tym roku przeprowadził ozonowanie przestrzeni miejskich, w tym: 77 430 mkw. placów, 15 107 mkw. powierzchni metra, 14 680 mkw. przystanków komunikacji miejskiej.
Zdezynfekowane zostały m.in. główne węzły przesiadkowe, przystanki, otoczenie dworców kolejowych, przestrzenie w metrze warszawskim (od wejścia do bramek biletowych). Do tego dochodzą stacje i korytarze metra o łącznej powierzchni ponad 15 tys. m2 – Centrum Nauki Kopernik, Nowy Świat Uniwersytet, Świętokrzyska (M1 i M2), Rondo ONZ, Ratusz Arsenał, Centrum, Politechnika, Dworzec Gdański.
Prace były prowadzone także na 223 przystankach o łącznej powierzchni ponad 14,5 tys. m2, w tym 158 przystankach autobusowych, 63 tramwajowych i 2 autobusowo-tramwajowych.
Polska technologia
Powrót do dezynfekcji miasta związanej z pandemią COVID-19 jest możliwy dzięki poprawie pogody. Ponownie używana była do tego polska technologia wykorzystująca wodę wysoko ozonowaną jako czynnik odkażający.
Ratusz wyjaśnił, że wodę pobierze z ozonatora Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Jak zadeklarował, dezynfekcji poddane zostały kluczowe, uczęszczane przez dużą liczbę mieszkańców miejsca w obrębie każdej z warszawskich dzielnic.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"Prace mogą odbywać się wtedy, gdy w miejscach publicznych nie będzie ludzi, w związku z tym przeprowadzano je w godzinach nocnych. Przy planowaniu działań będziemy uwzględniać dalszy przebieg epidemii oraz warunki atmosferyczne – prace nie są prowadzone, gdy występują opady" – wskazały władze Warszawy.
Wiosenne porządki
Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął mycie wiat, gdy temperatura przez całą dobę utrzymywała się powyżej zera.
-„Od początku marca oczyściliśmy już około połowę z ponad tysiąca wiat, m.in. na Pradze-Północ, Białołęce, Targówku, Woli, Bemowie i w Śródmieściu. Do jesieni prace te będą powtarzane cztery razy, a w miejscach, gdzie z przystanków korzysta najwięcej pasażerów nawet osiem razy - informuje MPO.
Ekipy porządkowe czyszczą cały przystanek - wodą pod ciśnieniem zmywają brud z dachów, ścian i gablot wiaty. Usuwają nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti. Prysznic nie omija też ławek i chodnika.
Wymagającym zadaniem jest uporządkowanie pętli przy Dworcu Centralnym. Szklane zadaszenia nad przystankami myte są przez pracowników doświadczonych w prowadzeniu prac na wysokości. Czyszczenie konstrukcji z użyciem drabin oraz rusztowań trwa kilka godzin. Porządki są oczywiście kompleksowe i obejmują całe wyposażenie pętli, czyli także ławki, chodniki i kosze na śmieci. Pierwszą w tym roku „kąpiel” pętla przy Centralnym ma już za sobą.
Zarząd Oczyszczania Miasta ma pod swoją opieką 4000 przystanków, które sprzątane są od 1 do 7 razy na tydzień, a także interwencyjnie w razie nagłego zanieczyszczenia. Codziennie z każdego kosza wybierane są śmieci. Stan czystości sprawdzają służby kontrolne ZOM. Cenne są także zgłoszenia od pasażerów – przystanek, który wymaga prac porządkowych można zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.