Warszawa bardziej przyjazna dla niepełnosprawnym

infotrans
15.12.2012 19:11
Znowelizowany uchwałą Rady Warszawy regulamin przewozu komunikacją miejską wprowadza kilka zapisów istotnych z punktu widzenia osób niepełnosprawnych. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.
W części poświęconej prawom pasażera oraz obowiązkom Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie wobec nich znalazł się zapis, że ZTM jest zobowiązany do zapewnienia –w miarę możliwości –pasażerom obsługi pojazdami dostosowanymi do potrzeb pasażerów, w tym potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych, matek z dziećmi i innych osób mających trudności w poruszaniu się. Regulamin precyzuje zasady korzystania z przystanków „na żądanie”przez osoby niepełnosprawne ruchowo lub osoby niewidome i niedowidzące poruszające się z białą laską lub psem asystującym. Powinny one na przystanku warunkowym oczekiwać w miejscu widocznym dla kierowcy i umożliwiającym mu bezpieczne zatrzymanie się. A prowadzący pojazd widząc taką osobę będzie musiał się bezwzględnie zatrzymać. Znacznie to ułatwi korzystanie z przystanków „na żądanie”zwłaszcza osobom niewidomym. Zdarzało się bowiem tak, że kierowcy nie zatrzymywali się na nich mimo tego, że widzieli stojącą na nim osobę np. z białą laską. Dzięki zmianie zapisów regulaminu kierowcy będą mieli taki obowiązek.
Nowy regulamin zezwala również na wprowadzenie do autobusu, tramwaju, pociągu lub na stację metra psów asystujących
Nowy regulamin zezwala również na wprowadzenie do autobusu, tramwaju, pociągu lub na stację metra psów asystujących, o których mowa w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Psy będą jednak musiały mieć założoną uprząż, a ich właściciele będą musieli posiadać świadectwo szczepienia czworonoga oraz certyfikat potwierdzający status zwierzęcia. Co ważne, zgodnie z ustawą, pies asystujący nie musi mieć założonego kagańca ani być prowadzony na smyczy.
Warto również dodać, że w nowym regulaminie znalazł się zapis, który na obsługę pojazdów (z wyjątkiem maszynistów metra i pociągów SKM) nakłada obowiązek pomocy osobom niepełnosprawnym –po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby –w dostaniu się do pojazdu i zajęciu miejsca lub w jego opuszczeniu. Zapis ten odnosi się w szczególności do sytuacji, w których obsługa pojazdu powinna pasażerowi rozłożyć specjalną rampę.
Przepisy zezwalają również osobom niepełnosprawnym (a także osobom z wózkami dziecięcymi oraz z większym bagażem) na korzystanie z wyjść awaryjnych w metrze. Szerzej o tym zagadnieniu napiszemy już niebawem. Ponadto nowe przepisy stwierdzają wyraźnie, że osoby niepełnosprawne będą miały pierwszeństwo w zajmowaniu w pojazdach miejsc oznaczonych specjalnymi piktogramami. Przysługiwać im będzie także pierwszeństwo w korzystaniu z wind na stacjach metra.
Nowy regulamin przewozu jest kolejnym krokiem uczynionym przez ZTM na drodze do jak najpełniejszej realizacji potrzeb osób niepełnosprawnych w czasie podróży komunikacją miejską. Potrzeb, które są pracownikom ZTM dobrze znane. Osoby niepełnosprawne zgłaszały je w czasie szeregu spotkań, rozmów, a także za pośrednictwem telefonicznej infolinii. Po wejściu w życie nowego regulaminu zostanie również zorganizowane spotkanie ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, na którym ZTM będzie chciał poznać ich opinię na temat tego jak te nowe zapisy sprawdzają się w praktyce, w trakcie codziennych podróży komunikacją miejską.