W Rzeszowie zapłacisz za bilet telefonem, kartą i … zegarkiem

infotrans
07.05.2020 07:30

W autobusach komunikacji miejskiej w Rzeszowie można płacićza przejazd kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem. Umożliwiają tozbliżeniowe kasowniki, których docelowo ma być 780 sztuk. To największa ilość wkraju – poinformował we wtorek 5 maja rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

System płatności zbliżeniowych w kasownikach bezkonieczności posiadania papierowego biletu czy Rzeszowskiej Karty Miejskiej(RKM) uruchomił z początkiem maja Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Do końca roku

Chłodnicki dodał, że nowa usługa jest już dostępna w 50pojazdach, a do końca roku ma być możliwa w 190 autobusach. Ponadto każdy nowyautobus, który pojawi się w taborze, będzie już wyposażony w kasownikzbliżeniowy.

„Autobusy, w których jest już możliwe kupienie biletu zapomocą karty bankowej, są oznakowane specjalną naklejką przy drzwiach lub nadrzwiach. Łączna liczba kasowników, w których będzie można dokonać płatnościkartą, to 780 sztuk.” – podkreślił Chłodnicki.

Pasażer, chcąc skasować bilet, musi przyłożyć kartębankomatową do czytnika kart w specjalnie oznakowanym kasowniku. Jeślichce kupić bilet ulgowy, musi przed przyłożeniem karty płatniczej wybrać naekranie kasownika „inny bilet”, a następnie odpowiednią ulgę.

Co z kontrolą?

Kontrola biletów opłaconych w kasowniku odbywać siębędzie przy użyciu przenośnych terminali płatniczych. Są one wyposażone także wfunkcję do kontroli RKM oraz możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą np. zamandat.

„Zależało nam na tym, aby funkcjonalność obsługi kartypłatniczej była jak najbardziej zbliżona do obsługi elektronicznej portmonetkiz karty RKM. Ten cel udał się i jako pierwsi w Polsce, a może i na świecie,mamy możliwość sprawdzenia dokonanych opłat w kasowniku. Wystarczy na kasownikuwybrać +sprawdź konto+ i przyłożyć kartę płatniczą” – zapewnił rzecznikprezydenta Rzeszowa.

Szczegóły dotyczące zasad korzystania z systemu płatnościzbliżeniowych w kasownikach komunikacji miejskiej w Rzeszowie opisane sądostępne stronie:www.ztm.erzeszow.pl.

Co dalej?

Chłodnicki zapowiedział, że kolejnym etapem, jaki ZTM chcewdrożyć, będzie model rozliczania MTT umożliwiający automatyczne dobranie dlapasażera najtańszego biletu, w zależności od ilości przejazdów wykonanychw ciągu 24 godzin oraz sposobu podróżowania. Np.: przejazdy z przesiadką lubbez, taryfa czasowa, system check in–check out – taryfa przystankowa. Będzie tomożliwe po doposażeniu taboru autobusowego w przewidzianą liczbę kasowników.

„To rozwiązanie jest jednym z najnowocześniejszych wEuropie, a także pierwszym w Polsce” – zauważył rzecznik.

Wraz z modelem MTT uruchomiony zostanie portal pasażera, naktórym będzie można zarejestrować kartę płatniczą i przeglądać historię użyciatej karty wkasownikach. (PAP)