W październiku powstanie ZTM Poznań
23 czerwca br. Rada Miasta Poznania zdecydowała o podzieleniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i utworzeniu Zarządu Transportu Miejskiego. Pierwsza spółka będzie się teraz zajmować wyłącznie przewożeniem pasażerów. Ta druga weźmie pod swoją opiekę przystanki, torowiska i zajmie się inwestycjami.
Decyzją prezydenta
Poznańscy radni byli początkowo zaskoczeni propozycją prezydenta, by podzielić MPK na dwie firmy mające różne zadania. Obawiali się, że może to pogorszyć jakość usług miejskiego przewoźnika. Okazało się jednak, że miasto powinno dokonać takiej zmiany, bo wymuszają to m.in. unijne przepisy. Miasto obserwowało jak sprawa transportu publicznego jest rozwiązana w innych miastach polskich i w krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej. Okazało się, że Zarządy Transportu Miejskiego istnieją już w 22 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Gdyni i Słupsku. I zasadzie Poznań był ostatnim z większych miast w Polsce, gdzie zarządzanie ruchem cały czas zajmował się także przewoźnik –MPK Poznań.
Po tych obserwacjach władze Poznania stoją na stanowisku, że ZTM znacznie poprawi sytuację pasażerów, zwiększy szanse miasta w staraniach o różnego rodzaju fundusze europejskie. Istnienie ZTM ma także zwiększyć kontrolę nad finansami spółek. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej finansowanie przewozów pasażerskich przez gminy musi być 'transparentne’. Dlatego 24 czerwca br. radni zdecydowali jednogłośnie, że MPK może zostać podzielone i że w Poznaniu także powstanie Zarząd Transportu Miejskiego. Zdaniem Rady Miasta pasażerowie nie powinni w żadnym wypadku poczuć pogorszenia standardu usług.
Zadania ZTM Poznań
Zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Miasta, ZTM Poznań powstanie 1 października 2008 roku. Do tej instytucji przejdzie z MPK Poznań część pracowników nie zajmujących się bezpośrednio organizacją przewozów. Miasto złożyło też obietnicę związkom zawodowym w MPK, że w firmie nie będzie zwolnień i wszyscy pracownicy zachowają pracę. Ze 'stanu posiadania’ MPK zostanie wyłączona infrastruktura torowo-sieciowa i dworcowo-przystankowa. Na razie miasto będzie korzystało tylko z usług MPK Poznań, ale za kilka lat może wyrazić zgodę np. na obsługę sieci połączeń autobusowych przez innego przewoźnika, który wyrazi chęć obsługi pasażerów w mieście.
Pierwszym, najważniejszym zadaniem ZTM Poznań będzie dystrybucja biletów autobusowych i tramwajowych, czym zarząd zajmie się od 1 stycznia 2009. Zdaniem Wojciecha Majchrzyckiego (PO), przewodniczący komisji budżetu i finansów oraz rozwoju gospodarczego. –„Miasto przejmie sprzedaż biletów, a to z kolei podniesie wpływy do budżetu „- dodaje. ZTM będzie ustalać trasy linii tramwajowych i autobusowych, wprowadzi kartę miejską. W przyszłości Zarząd będzie panował nad rozwojem sieci połączeń tramwajowych i autobusowych, Zadanie na przyszłość: organizowanie transportu aglomeracyjnego, czyli obejmującego nie tylko Poznań, ale także okoliczne gminy. Tutaj oprócz połączeń autobusowych i tramwajowych, w zakresie kompetencyjnym pojawiłyby się również lokalne linie kolejowe.
Zmiana statutu MPK
23 czerwca br. radni Poznania zdecydowali także o zmianie statutu MPK Poznań – czyli podobnie jak to miało miejsce na początku roku we Wrocławiu. Dzięki temu przekształcono spółkę miejską w tzw. wewnętrznego operatora –wykonawcę usług zleconych przez gminę, któremu miasto może zlecać usługi bez przetargu. Było to o tyle istotne, że 1 lipca br. wygasła 5-letnia umowa miasta z MPK.
Co ciekawe –jeszcze dwa lata temu władze miasta myślały o innym, funkcjonalnym podziale MPK na dwie spółki: tramwajową i autobusową. Pierwsza miała być nadrzędna i odpowiadać za transport publiczny w Poznaniu. Druga –startować w przetargach o obsługę linii autobusowych w mieście i powiecie. Ale od pomysłu odstąpiono. –„Miastu udało się zdobyć unijne dotacje, częścią z nich ma dysponować właśnie MPK. Nie chcemy teraz ryzykować ich utraty z powodu zmiany przewoźnika”–tłumaczył wówczas Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania.