Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W Lublinie asystent osobisty pomoże skorzystać z komunikacji

infotrans
21.06.2021 16:00
Dzięki uzyskaniu przez Lublin środków z Funduszu Solidarnościowego, z usługi asystenta osobistego skorzysta więcej osób.

Wsparcie jest bezpłatne i oferowane osobom z niepełnosprawnościami, które mieszkają w Lublinie.

z Funduszu Solidarnościowego

-„Miasto Lublin pozyskało dodatkowe środki finansowe na zwiększenie dostępu do korzystania przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności z usługi asystenta osobistego. Aktualnie Miasto finansuje tę usługę ze środków własnych oraz ze środków z Funduszu Solidarnościowego. Ponad milion złotych pochodzących z Funduszu Solidarnościowego pozwoli na świadczenie blisko 23 tysięcy godzin usług. Pomoc asystenta umożliwia naszym mieszkańcom większą aktywność i niezależność, poprzez wsparcie ich w codziennych sprawach. Nowością jest możliwość wskazania konkretnej osoby na swojego asystenta – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Usługi asystenta mogą być realizowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Usługi asystenckie nie obejmują sprawowania czynności o charakterze opiekuńczym.

Pomoc asystenta może obejmować między innymi udział w podróży do pracy, lekarza, na rehabilitację, do kina czy teatru. Asystent może towarzyszyć we wspólnym robieniu zakupów, czy załatwianiu spraw w urzędzie. Może wspierać osobę z niepełnosprawnością w wykonywaniu czynności dnia codziennego, a także towarzyszyć dzieciom z niepełnosprawnościami w drodze do i ze szkoły.

Asystenckie zasady

Wnioskodawca lub jego opiekun prawny może wskazać osobę, którą rekomenduje na swojego asystenta. Asystentem może być osoba, która:

  •     uzyskała kwalifikacje asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekuna osoby starszej lub opiekuna medycznego;
  •     posiada co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym, zdobyte w pracy zawodowej lub podczas wolontariatu.

W przypadku świadczenia usług dla dzieci wymagane jest również zaświadczenie psychologa o braku przeciwwskazań do wykonywania takich czynności. Asystentem nie mogą być członkowie rodziny, opiekun prawny i osoby faktycznie zamieszkujące z uczestnikiem programu.

Program zapewnia bezpłatne wsparcie:

  •     dzieciom do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, z którego wynika: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a także konieczność stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  •     osobom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.

Limit godzin usługi asystenta, przypadających na jednego uczestnika programu, wynosi nie więcej niż 60 godzin miesięcznie. W przypadku, gdy rodzic lub osoba spokrewniona pobiera świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowanej opieki, rezygnując z pracy, limit godzin usługi asystenta wynosi 30 godzin miesięcznie. Do limitu godzin wliczają się godziny asystentury uzyskiwanej także z innych programów i projektów.