Ustawa o transporcie jak najszybciej. Taksówkarze zawieszają protest
Dołożymy starań, by nowela ustawy o transporcie drogowymbyła przyjęta przed wakacjami – zadeklarowała w środę – 10 kwietnia – po spotkaniu w RadzieDialogu Społecznego z przedstawicielami środowisk taksówkarskich ministerprzedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Emilewicz zaznaczyła, że nie ma podstaw prawnych, abyaplikacje typu Uber były dzisiaj wyłączane w Polsce.
-„Naszym celem jestucywilizowanie tego rynku, sprawienie, aby ci, którzy świadczą usługitransportowe (…), podlegali regulacjom, które zagwarantują te same prawa iobowiązki wszystkim aktorom na tym rynku” – zaznaczyła Emilewicz.
Ustawa w Sejmie
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że projektzostał już skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu wspólnej komisjicyfryzacji i infrastruktury.
Adamczyk zaznaczył, że projektowana ustawa będziegwarantowała „możliwość korzystania z aplikacji mobilnych (…), ale teaplikacje nie mogą służyć temu, by tworzyć nieuczciwą konkurencję, nieuczciwyrynek, niszczyć rynek taksówkarski. Na to na pewno nie pozwolimy” -powiedział. Zadeklarował wsparcie dla taksówkarzy „w zakresie wszystkichsłużb, które mają wyeliminować (…) nieuczciwą konkurencję”.
„Zobowiązaliśmy się, żeby ustawa jak najszybszym czasiebyła procedowana w Sejmie, w terminie wskazanym przez marszałka. Dołożymywszelkich starań, aby to się wydarzyło niezwłocznie, aby nowa regulacja byłaprzyjęta na pewno jeszcze przed wakacjami” – powiedziała minister Emilewicz.
Dodała, że przedmiotem środowej dyskusji była m.in. kwestiaegzekwowania w Polsce prawa. Podkreśliła, że do czasu wejścia w życie ustawy”wszystkie służby zobowiązały się wszcząć dodatkowe postępowania, któresprawią, że ci, którzy świadczą nielegalne usługi, byli z tego rynkueliminowani”. W tym celu – jak mówiła – w najbliższych dniach powołanyzostanie międzyresortowy zespół, który ma pomóc służbom „identyfikowaćwszystkie nieprawidłowości”.
ITD zapowiada kontrole
Jak zapowiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego AlvinGajadhur, należy spodziewać się znacznie bardziej intensywnych kontrolidrogowych, które będą prowadzone przy współpracy ze środowiskiem taksówkarskim.Zaznaczył, że kara jaką ITD może nałożyć na przewoźników sięga nawet 12 tys.zł.
Przewodniczący związku zawodowego taksówkarzy Rafał PiotrJurek, zapytany czy efekt środowych rozmów oznacza, że taksówkarze nie będąprotestować na ulicach, powiedział, że „będą się starali, żeby nie doszłodo niepotrzebnej eskalacji”. Taksówkarze protestowali w poniedziałek wWarszawie, oczekując od rządu delegalizacji takich firm jak Uber czy Bolt.Żądali ograniczenia działalności przewoźników korzystających z technologiimobilnych.
Według Ministerstwa Infrastruktury, które przygotowałozmiany w przepisach, proponowane przez rząd rozwiązania dopuszczają dorealizowania przewozów taksówkowych przez osoby i firmy, które korzystają zaplikacji mobilnych, ale z drugiej strony zapewniają uczciwą konkurencję na tymrynku i likwidują szarą strefę.
Trzytygodnie
Po rozmowach z przedstawicielami rządu taksówkarzezawieszają protest na około trzy tygodnie – poinformował PAP przewodniczącymazowieckiego NSZZ „Solidarność” Rafał Piotr Jurek. Jak dodał, manadzieję, że do tego czasu uda się wypracować satysfakcjonujące ichrozwiązania.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Oficjalnie zawiesiliśmy akcję protestacyjną (…) Myślę, żetrzy tygodnie wystarczą na to, żeby były owoce tych ustaleń” – powiedział.”Umówiliśmy się tak ze stroną rządową, z ministerstwem infrastruktury, żebędziemy nad tym zmianami, które nas interesują, pracować na sejmowej komisjiinfrastruktury” – dodał.
Poinformował, że niezależnie od oficjalnego zawieszeniaakcji protestacyjnej część kierowców może ją kontynuować.
8 kwietnia – od około godz. 10 do 18 – trwał protesttaksówkarzy pod hasłem „STOP nielegalnym przewozom”. Zostałzawieszony do środowego popołudnia na czas rozmów związkowców z rządem.Negocjacje rozpoczęły się w środę o godz. 12 w Centrum Partnerstwa Społecznego”Dialog”.
Powodem ogólnopolskiego protestu organizowanego przezzwiązki zrzeszające taksówkarzy zawodowych są zamiary rządu, który planujezalegalizować i uregulować ustawą działalność pośredników, takich jak Uber czyBolt. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy pośrednicy przewozówdziałający za pomocą aplikacji mobilnych będą mogli w Polsce działać legalnie,ale będą ich ograniczały dodatkowe przepisy.
Taksówkarze sprzeciwiają sięlegalizacji pośredników, żądają wycofania się z tych planów i ograniczeniadziałalności przewoźników, korzystających z technologii mobilnych.
Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczykaproponowane przez rząd rozwiązania dopuszczają do realizowania przewozówtaksówkowych osoby i firmy, które korzystają z aplikacji mobilnych, ale teżzapewniają uczciwą konkurencję na tym rynku i likwidują szarą strefę.(PAP)
„