Unia zainwestuje 1,4 mld euro – głównie w kolej

infotrans
23.03.2020 15:30

W marcu Komisja Europejska zatwierdziła pakiet inwestycyjnyo wartości ponad 1,4 mld euro z funduszy UE dotyczący 14 dużych projektówinfrastrukturalnych w 7 państwach członkowskich.

Do Polski trafi ponad 250 mln euro w ramach inwestycjifunduszy unijnych w projekty infrastrukturalne. Dofinansowane zostaną m.in.sieci przesyłowe w północnej i północno-zachodniej części kraju oraz transporttramwajowy w Olsztynie i Bydgoszczy. O tym pisaliśmy już w TransInfo – czas przejrzećpozostałe projekty.

14 projektów z 7 krajów

W marcu Komisja Europejska zatwierdziła pakiet inwestycyjnyo wartości ponad 1,4 mld euro z funduszy UE dotyczący 14 dużych projektówinfrastrukturalnych w 7 państwach członkowskich: Chorwacji, Czechach,Hiszpanii, Polsce, Portugalii, Rumunii i na Węgrzech.

Projekty te obejmują kilka kluczowych obszarów, takich jakśrodowisko, zdrowie, transport i energia dla bardziej inteligentnej,niskoemisyjnej Europy. Celem projektów jest zmasowane inwestowanie na rzeczpobudzenia gospodarki, ochrony środowiska oraz poprawy jakości życia idobrostanu społecznego obywateli.

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała:-„W trudnych czasach dla naszego kontynentu ważne jest, aby polityka spójnościnadal wspierała gospodarkę z korzyścią dla obywateli. Przyjęte dzisiaj dużeprojekty pokazują konkretne rezultaty finansowania unijnego, a w szczególnościpolityki spójności: pomoc dla regionów i miast, które stają siębezpieczniejszym, czystszym i wygodniejszym miejscem dla ludzi iprzedsiębiorstw. Wiele z zatwierdzonych projektów przyczynia się również dorealizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. Dzięki połączonym siłom KomisjiEuropejskiej, państw członkowskich i regionów można wiele osiągnąć.”

Chorwacja

Ponad 119 mln euro z Funduszu Spójności przeznaczonezostanie na zakup 21 nowych pociągów elektrycznych, aby poprawić jakość usług izmniejszyć opóźnienia, co zachęci większą liczbę osób do korzystania zezrównoważonego transportu. Modernizacja krajowego taboru oraz poprawa łącznościi mobilności, będące celem projektu, przyniosą pozytywne skutki gospodarcze.Skróci się czas podróży, zmniejszone zostaną hałas i wibracje oraz kosztyoperacyjne, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.

Czechy

Zainwestowanie prawie 37 mln euro z Europejskiego FunduszuRozwoju Regionalnego umożliwi budowę nowej wydajnej i niezawodnej dwutorowejlinii elektroenergetycznej między Přešticami a Vítkovem, w kraju pilzneńskim imorawsko-śląskim w Czechach. Oprócz faktu, że chodzi o kluczową infrastrukturęłączącą systemy energetyczne różnych państw UE, projekt ten zwiększybezpieczeństwo energetycznego i produkcję energii ze źródeł odnawialnych.Pozwoli to ograniczyć przypadki przerw w dostawie energii elektrycznej i awariisieci.

Węgry

Środki z Funduszu Spójności w wysokości ponad 49 mln europozwolą zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców iprzedsiębiorstw w dolinie rzeki Cisy, zwłaszcza w związku z ekstremalnymipowodziami, jakie miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach.

Ponadto blisko 96 mln euro z Funduszu Spójności przeznaczonezostanie na ochronę ponad 132 tys. mieszkańców przed zagrożeniem powodziowym wregionie górnego odcinka Cisy. Projekt ten obejmuje również poprawęzrównoważonej gospodarki wodnej, wspierając w ten sposób gospodarkę opartą nawodzie.

Polska

Unijne środki z Funduszu Spójności w wysokości ponad 54 mlneuro pozwolą sfinansować inwestycje w północnej i północno-zachodniej Polscedotyczące linii przesyłowej energetycznej i podstacji elektroenergetycznych.Projekt obejmujący obszar o powierzchni niemal 380 km2, będzie wspierałprodukcję i dystrybucję czystej i bezpiecznej energii, ograniczenie emisjigazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza.

Ponadto prawie 85 mln euro z Europejskiego Funduszu RozwojuRegionalnego pozwoli poprawić transport publiczny w Olsztynie dzięki rozbudowieistniejących tras tramwajów i autobusów oraz instalację inteligentnego systemutransportowego. Będzie to stanowić dodatkową zachętę do korzystania ztransportu publicznego i zmniejszy zagęszczenie ruchu, co będzie miałopozytywne skutki środowiskowe w miastach.

Środki z Funduszu Spójności w wysokości ponad 38 mln eurozostaną przeznaczone na modernizację sieci tramwajowej w Bydgoszczy, wwojewództwie kujawsko-pomorskim. Za sprawą tego projektu ok. 350 tys. mieszkańcówtego regionu skorzysta z poprawy komfortu i dostępności dla osób o ograniczonejmożliwości poruszania się oraz ograniczenia ruchu drogowego i emisji gazówcieplarnianych.

Ponadto w ramach inwestycji o wartości ponad 76 mln euro zEuropejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Polska zmodernizuje cztery odcinkilinii kolejowych w województwie śląskim o łącznej długości prawie 52 km.Zmniejszy to czas podróży i zanieczyszczenie powietrza, a jednocześnie poprawiinteroperacyjność i bezpieczeństwo kolei.

Portugalia

107 mln euro z Funduszu Spójności zostanie zainwestowane wmodernizację linii metra w Porto. Zwiększy to atrakcyjność transportupublicznego, zmniejszy ruch i zanieczyszczenie powietrza oraz zagwarantujepasażerom bezpieczniejsze, szybsze i wygodniejsze przejazdy.

Rumunia

Środki w wysokości 486,6 mln euro z Funduszu Spójnościpozwolą zapewnić lepszy dostęp do wody pitnej i odpowiednie oczyszczanieścieków dla ponad 400 tys. mieszkańców w południowo-zachodniej Rumunii orazzapobiegać zanieczyszczeniu wód gruntowych w okręgu Suczawa na północnymwschodzie kraju, zamieszkałym przez 220 tys. osób.

Unia zainwestuje ponadto 47 mln euro z EuropejskiegoFunduszu Rozwoju Regionalnego w poprawę jakości i skuteczności usług medycznychw regionie północno-wschodnim. Inwestycja, z której skorzysta 90 tys.mieszkańców, ma zapewnić pacjentom wysokiej jakości leczenie oraz ograniczyćliczbę zgonów i przypadków długoterminowej niepełnosprawności.

Korytarz atlantycki

Kwota 265 mln euro z Europejskiego Funduszu RozwojuRegionalnego zostanie zainwestowana, aby poprawić odcinek ponad 178 kmpołączenia kolejowego na trasie kolei dużej prędkości Madryt-Lizbona mierzącej715 km, a zwłaszcza w regionie Estremadury. Będzie to z korzyścią dladalekobieżnego transportu towarowego i pasażerskiego oraz będzie miałopozytywne skutki gospodarcze i środowiskowe. Projekt ten jest częścią korytarzaatlantyckiego sieci TEN-T łączącego Europę Południowo-Zachodnią z resztą Unii.