Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

UE: Rok uczestnictwa Polski w Systemie Informacyjnym Schengen

infotrans
26.09.2008 19:06

W ciągu roku korzystania z Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) polskie służby przeprowadziły kontrolę kilkunastu milionów osób oraz pojazdów – poinformował 24 września wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż.
Na konferencji z okazji roku uczestnictwa Polski w SIS wiceminister podkreślił, że w wyniku kontroli udało się ok. 2 tys. razy potwierdzić tożsamość poszukiwanej osoby lub ustalić dane poszukiwanego pojazdu. Zaznaczył, że kontrole te przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa. System Informacyjny Schengen (SIS) jest wspólną, elektroniczną bazą danych o poszukiwanych osobach i przedmiotach, z centralą w Strasburgu. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do tego systemu dane. Dzięki temu system zapewnia wymianę informacji między służbami odpowiedzialnymi m.in. za ochronę granic, wydawanie wiz – a policją. Podczas przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen lub kontroli policyjnej służby przy użyciu SIS sprawdzają, czy dany przedmiot (na przykład samochód, banknot, dokumenty tożsamości) lub osoba znajduje się w bazie danych. Obecnie trwają prace nad stworzeniem SIS II generacji, bardziej pojemnego i wydajnego niż pierwsza wersja. Jak powiedział Drożdż, polskie służby doskonale radzą sobie z systemem. 'W wielu aspektach jesteśmy bardziej zaawansowani technologicznie niż inne państwa Europy, co wynika z faktu, że opierają się (inne państwa Schengen – PAP) na rozwiązaniach, które wdrażane były w latach 90., a Polska pracowała na nowych’ – zaznaczył. Po roku funkcjonowania w Polsce systemu, Polacy występują w roli ekspertów i doradców w procesie włączania Szwajcarii do strefy Schengen, które może nastąpić na przełomie października i listopada br. – dodał Drożdż. Powiedział, że Polska jest gotowa do wdrożenia SIS II generacji – największego systemu teleinformatycznego na świecie. 'Czekamy, aż będzie gotowa jego ostateczna wersja’ – zaznaczył. Wiceminister podkreślił, że Unia Europejska informowała, że SIS II może zacząć działać w drugiej połowie 2008 r. Zastępca dyrektora biura międzynarodowej współpracy w Komendzie Głównej Policji Mariusz Węgrzyniak powiedział dziennikarzom, że dziennie w SIS sprawdzanych jest do 150 tys. osób. Dodał, że codziennie zewnętrzne granice strefy Schengen w Polsce przekracza ok. 110-120 tys. osób i wszystkie są sprawdzane w bazie. Zaznaczył, że policjanci na patrolu mogą być wyposażeni w mobilne terminale SIS lub też kontaktują się z dyżurnym funkcjonariuszem, który sprawdza dane w systemie, a następnie wysyła zakodowaną informację zwrotną, czy dana osoba jest poszukiwana. Węgrzyniak dodał, że system bardzo wspomaga pracę policji. 'Sama liczba osób aresztowanych w celu ekstradycji, dla nas lub przez nas, osiągnęła już z górą tysiąc. Kiedyś organizowaliśmy konwoje, w których wyjeżdżało ok. 2-3 policjantów, przewożąc 1-2 podejrzanych. Dzisiaj wysyłamy specjalne samoloty’ – podkreślił.
System został uruchomiony w Polsce 1 września 2007 roku. Największymi użytkownikami SIS są policja i straż graniczna. Dostęp do niego mają też m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu i ministerstwa.
Strefa Schengen obejmuje: Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Islandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Portugalię, Szwecję i Włochy. W grudniu 2007 roku przystąpiły do niej: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. Poza obszarem Schengen pozostają Wielka Brytania i Irlandia.