Uczniowie będą mogli mieć legitymacje szkolne w smartfonach
Uczniowie będą moglimieć w urządzeniach mobilnych aplikację potwierdzającą posiadanie legitymacjiszkolnej – weszło w życie rozporządzenie w tej sprawie.
mLegitymacja szkolna będzie uprawniała do ulgowychprzejazdów środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego. O wejściuw życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych iinnych druków szkolnych poinformowały w piątek Ministerstwa Edukacji Narodoweji Ministerstwo Cyfryzacji.
Zmiana rozporządzenia ma na celu usankcjonowanie mobilnychwersji legitymacji szkolnych (tzw. mLegitymacji szkolnych) jako uzupełnieniestandardowych jej wersji (w formie papierowej lub plastikowej karty, tzw.e-legitymacji). Celem noweli nie jest zastąpienie fizycznych dokumentów, leczjedynie potwierdzenie ich posiadania w sytuacji, kiedy uczeń nie ma ich przysobie.
„W obecnych czasach telefony komórkowe nie służą jużwyłącznie do prowadzenia rozmów czy wysyłania wiadomości tekstowych. Wostatnich latach stały się urządzeniem wielofunkcyjnym. Telefon jest ważnymelementem codziennego życia. Dzieci i młodzież chętnie sięgają po teurządzenia, dlatego też zasadne jest rozwijanie możliwości praktycznego ichwykorzystania” – czytamy w komunikacie zamieszczonym w piątek na stronieinternetowej MEN. „W dobie cyfryzacji oraz coraz bardziej powszechnegoużywania aplikacji mobilnych należy wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniomuczniów, a także ich rodziców oraz osób, które weryfikują ważność legitymacjiszkolnych” – zaznaczono w nim.
„mLegitymacja szkolna będzie narzędziem bezpiecznym,trudnym do podrobienia, umożliwiającym w sposób pewny weryfikację informacji,jakie obecnie znajdują się w legitymacji szkolnej” – zapewnia resortedukacji.
mLegitymacje szkolne będą mogły być wydawane uczniom szkółpodstawowych i ponadpodstawowych zarówno szkół publicznych, jak iniepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.
Legitymacja mobilna będzie zawierać dane dotyczącetożsamości ucznia (kolorowe zdjęcie, imię lub imiona, nazwisko, datę urodzenia,PESEL oraz informację, ile lat ma uczeń), dane wskazujące szkołę, do którejuczęszcza uczeń (nazwę, adres szkoły, imię i nazwisko dyrektora placówki) oraztermin ważności dokumentu.
Będzie mogła być wydana uczniowi, któremu uprzednio wydanolegitymację szkolną albo e-legitymację szkolną. Okres ważności mLegitymacjibędzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacjiszkolnej albo e-legitymacji (przedłużenie ważności wspomnianych legitymacjiwymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji).
mLegitymacja będzie unieważniana przez szkołę w razie utratyważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji. Unieważnieniebędzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji naskutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, wktórym przechowywana była mLegitymacja.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Legitymacja mobilna będzie dokumentem poświadczającym faktuczęszczania ucznia do szkoły oraz jego uprawnienia do korzystania ze zniżekustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu kolejowego iautobusowego, a ponadto przy zakupie biletów do różnych instytucji kultury.
Weryfikacja danych będzie odbywała się m.in. na podstawieokazania – tak, jak w przypadku dokumentu papierowego lub e-legitymacji. Nażądanie osoby uprawionej do kontroli legitymacji uczeń okaże mLegitymację naekranie swojego telefonu. Osoby uprawione do kontroli będą mogły teżzweryfikować mLegitymację za pomocą specjalnej aplikacji.
Jak zaznaczyło MEN w uzasadnieniu do projektu nowelizacjirozporządzenia, wprowadzenie mLegitymacji nie zwiększy obciążeń finansowychszkół i organów prowadzących. Za utrzymanie mLegitymacji i aplikacji mobilnejbędzie odpowiadał minister cyfryzacji.
„Rozwiązanie jest już testowane w szkołach podstawowychw Siedlcach, Halinowie i w Żyrardowie. Zbiera pozytywne oceny i cieszy sięzainteresowaniem wśród młodzieży” – mówił minister cyfryzacji MarekZagórski, cytowany w komunikacie resortu cyfryzacji.
Podano w nim także, że na razie mLegitymacje będą dostępnena urządzenia z systemem Android (wersja minimum 6.0).
Pod koniec kwietnia MEN wydało rozporządzenie, zgodnie zktórym od września br. szkoły mają możliwość wydawania uczniom i słuchaczomlegitymacji szkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub w postacielektronicznej. Te drugie są plastikowe, wielkości karty kredytowej. Dwie formylegitymacji przedszkolnych, czyli papierową i elektroniczną, przewidziano takżedla dzieci niepełnosprawnych chodzących do przedszkola. Jak wyjaśnia MEN,wprowadzenie takiego rozwiązania jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom uczniów irodziców, a także samorządów. Koszty e-legitymacji – około 17 zł za egzemplarz– będą pokrywały organy prowadzące szkoły.
„