Tydzień Mobilności 2017 we Wrocławiu
Każdego roku między16 a 22 września świętujemy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – jestto największe wydarzenie dedykowane ekologicznemu transportowi miejskiemu.
Tym razem pod hasłem „Dzielimy się mobilnością”. Sprawdźcieprogram, jaki przygotowano we Wrocławiu. Przypominamy też, że w piątek, 22września, autobusami i tramwajami MPK jeździmy bez biletów.
Wrocław już po raz kolejny przyłącza się do obchodówEuropejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 17 września świętujemy na ul.Krupniczej, którą między 11.00 a 17.00 zamienimy w deptak bez samochodów tylkoz tramwajami. W latach ubiegłych w deptaki zamieniały się ulice KazimierzaWielkiego Szewska czy most Uniwersytecki.
W programie tegorocznego tygodnia jest sporo atrakcji. Nanajmłodszych czekają warsztaty i spektakle, dla starszych warsztaty, prelekcjedla wszystkich przejażdżki zabytkowym tramwajem czy pokazy kulinarne.
Na początek zajezdnia
W sobotę, 16 września, na Europejski Tydzień ZrównoważonegoTransportu zaprasza wrocławskie MPK, który organizuje Dzień Otwarty. To nielada gratka dla miłośników transportu, ale i dla najmłodszych.
W godz. 10.00-16.00 na terenie zajezdni przy PowstańcówŚląskich 209 można zobaczyć nowy tabor, wziąć udział w nauce jazdy tramwajemczy skorzystać z licznych wycieczek: specjalnym autobusem na zajezdnięautobusową przy ul. Obornickiej, na piknik ekologiczny na ul. Na Grobli, czy doCentrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.
17 wrześniaświętujemy na ul. Krupniczej
W niedzielę, między godzinami 11.00 a 17.00 ulica Krupniczazamieni się w deptak bez samochodów tylko z tramwajami. Organizatorzyprzygotowali mnóstwo atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie.
Zielone przystanki naul. Krupniczej
Na przystankach zostaną ustawione duże kwadratowe donicewypełnione ziołami i innymi roślinami. Ideą tego projektu jest stworzeniezielonej alei, deptaku dla mieszkańców.Na zakończenie każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zabrać ze sobądoniczkę z melisą, miętą lub inną rośliną zielarską.
Muzealniaki, maszynaparowa i schoolbus
Tuż przy NFM zaparkuje amerykański schoolbus. FundacjaOchrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska – Oddział w Jaworzynie MuzeumKolejnictwa na Śląsku zaprezentuje mniejsze eksponaty kolejowe oraz maszynęparową. Każdy będzie mógł przenieść się w czasie sprawdzając, jak działa.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wielu rodziców, planując weekendowe rozrywki, staje przeddylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem niezniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy zniemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Czy znajdziesię tam miejsce, by dziecko przewinąć czy nakarmić? W końcu: czy trzeba się dotakiej wizyty wcześniej przygotować? Na te i wiele innych pytań ma odpowiedźMuzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu promując akcję #muzealniaki.
Znakowanie rowerów inie tylko
Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej oraz Bike Cafe iBike Garage wspólnie z Policją Stare Miasto uruchomią punkt znakowania rowerów.Mieszkańcy sami będą mogli naprawić swoje rowery przy pomocy profesjonalnychnarzędzi, a serwisanci Hultaj będą wspierać radą i pomagać przy pracy. „Bikekitchen” to otwarty serwis, gdzie wspólnie można rozwiązywać problemy związanez naprawą i serwisowaniem rowerów.
Każdy, kto podejmie wyzwanie i napędzi mikser, będzie mógłwypić pożywny koktajl. Do rozdania mamy200 koktajli w 2 smakach.
Magdalena Grobelna-Jackowiak opowie o procesie graficznym isitodruku jako technice powielania wzoru i odbijaniu na tkaninie.Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w odbijaniu grafik nabawełnianych torbach. Do rozdania 200 toreb.
Stanowiskainformacyjne WBO i Nowe Studium Wrocławia
Pracownicy Biura ds. Partycypacji Społecznej i Biura RozwojuWrocławia chętnie opowiedzą o szczeblach związanych z Wrocławskim BudżetemObywatelskim oraz aktualnie tworzonymNowym Studium.
Dzień bez samochodu
22 września decyzją Rady Miejskiej we Wrocławiu jazdakomunikacją miejską jest bezpłatna.
„