Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trzy specjalne linie na warszawską Noc Muzeów 2022

infotrans
12.05.2022 10:00

Po pandemicznej przerwie wraca Noc Muzeów. 14 maja Warszawa tradycyjnie uruchomi specjalne linie muzealne. Wydłużone zostaną też godziny kursowania autobusów, tramwajów i linii metra.

Tramwaje Warszawskie podczas Nocy Muzeów zapraszają na Festiwal Tramwajowy, czyli wystawę pojazdów na pl. Narutowicza.

wyjątkowa edycja

Noc Muzeów to wyjątkowy dzień w roku, kiedy szczególnie warto odłożyć na bok inne sprawy i ruszyć z rodziną lub znajomymi w miasto. Na sobotę 14 maja aż 202 warszawskie placówki przygotowały specjalną ofertę dla odwiedzających.

-"202 placówki w całej Warszawie. Bogata oferta wydarzeń plenerowych. Specjalne linie muzealne i wydłużony czas kursowania transportu miejskiego. Warszawa jest gotowa na XVIII edycję Nocy Muzeów. Mam nadzieję, że Wy również. Do zobaczenia w sobotę 14 maja! – zachęca Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Prezydent prezentował tegoroczną ofertę w zajezdni MZA przy ul. Stalowej, którą też będzie można odwiedzić w sobotnią noc. Pojazdy odrestaurowane przez warsztaty autobusowe (Somua z 1927 roku czy osobowa Warszawa) będą także woziły pasażerów na przygotowanych trasach lub prezentowane na terenie zajezdni Stalowa.

Podobnie, jak w latach poprzednich w Nocy Muzeów nie biorą udziału tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te nieoczywiste i często na co dzień niedostępne. W sobotę będzie można wybrać się na spacer po ruinach Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim czy zwiedzić zakamarki kina Iluzjon. Przy pl. Defilad działać będzie interaktywna instalacja przenosząca w świat sztuki, dzięki której każdy uczestnik będzie mógł swoje zdjęcie zobaczyć w formie znanego obrazu.

trzy linie i festiwal

Tramwaje Warszawskie podczas Nocy Muzeów zapraszają na Festiwal Tramwajowy. Na pl. Narutowicza pokazane zostaną długo niewidziane zabytkowe wagony oraz nową wersję Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego.

Wcześniej, w godz. 14.00–18.00, organizator zaprasza do odwiedzenia Zakładu Realizacji Przewozów na Pradze przy ul. Kawęczyńskiej 16a, skąd o godz. 18.00 paradą niezwykłych zabytków w akompaniamencie tramwajowej orkiestry dętej goście przeniosą się na pl. Narutowicza.

Dla uczestników Nocy Muzeów uruchomiona zostanie specjalna linia dowozowa M, której zabytkowe wagony będą docierały pod bramę zajezdni na Pradze. Po przeniesieniu imprezy na pl. Narutowicza linia M będzie obsługiwać trasę do al. Zielenieckiej, umożliwiając zwiedzającym odwiedzanie wyjątkowych miejsc w każdej części miasta.

Podsumowując w trackie Nocy Muzeów będą działać trzy specjalne linie:

  • Linia turystyczna A - Obsługiwana autobusami zabytkowymi kursuje wokół Pałacu Kultury i Nauki co 10 minut w godz. 19:00 – 22:00. Trasa widokowa bez przystanków:
  • Linia Muzealna N - Linia obsługiwana autobusami elektrycznymi, kursuje w godzinach 19:00 – 02:00
  • Linia Muzealna M - Linia tramwajowa obsługiwana tramwajami zabytkowymi kursuje w godz. 19:00 – 23:00

Czas funkcjonowania całej komunikacji miejskiej zostanie wydłużony do godziny 2:30:

  • Kursowanie linii metra M1 i M2 będzie wydłużone do ok. godz. 2.30. Po północy metro odjeżdzać będzie co 10–15 minut.
  • Kursowanie linii tramwajowych 2, 4, 9, 24, 26 i 33 wydłużone będzie do ok. godz. 2.30 (ostatnie odjazdy z centrum ok. godz. 2.00). Tramwaje odjeżdżać będą co ok. 10–15 minut
  • Autobusy linii 105, 111, 116, 180, 190, 517 i 527 kursować będą do ok. godz. 2.30 (ostatnie odjazdy z centrum ok. godz. 2.00)
  • Autobusy linii N13, N24, N25 i N32 kursują do ok. godz. 2.30 ze zwiększoną częstotliwością.

Mapa do pobrania: Transport_nocmuzeow_PL

Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie kultura.um.warszawa.pl, a także w aplikacji Going, gdzie przygotowana będzie również selekcja ciekawych wydarzeń dla dzieci.

Inne atrakcje

Możliwy będzie również wirtualny udział w Nocy Muzeów. Program online przygotowało 20 instytucji, między innymi Fabryka Wedla czy powstające na placu Defilad Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

"Noc Muzeów jest doskonałą okazją do tego, żeby jeszcze lepiej poznać Warszawę. W tym roku wyjątkowo zachęcam do uczestnictwa w przygotowanych przez nas spacerach, do których dołączone będą specjalne przewodniki. Będzie w nich można zapoznać się nie tylko z trasą spaceru, ale i historią odwiedzanego przez nas miejsca i związanymi z nim anegdotami" - zapowiedziała wiceprezydent m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. "Spacery będą skupiały się wokół placu Bankowego i starej Pragi".

Do udziału w Nocy Muzeów ratusz zachęca również dzieci, dla których przygotowano specjalne atrakcje. "Dla najmłodszych jest to okazja do zabawy, ale i nauki - o kulturze i o swoim mieście" - dodała Machnowska-Góra.

Informator, dostępny zarówno w języku polskim jak i ukraińskim, dostępny będzie w formie papierowej i elektronicznej. Na stronie kultura.um.warszawa.pl dostępny będzie ponadto informator interaktywny. Wiadomości dotyczące Nocy Muzeów będą również zamieszczone na platformie going.pl. (PAP)