Trójmiasto: Bilet metropolitalny rzadko kupowany
Na wspólny bilet, dzięki któremu można jeździć środkami komunikacji miejskiej i pociągami, czekaliśmy od wielu lat. Obowiązuje on od prawie miesiąca i niestety nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem pasażerów w aglomeracji trójmiejskiej.
W Wejherowie bilety metropolitalne można nabyć bez problemu w kilkunastu miejscach: w kioskach ruchu i we wszystkich kasach biletowych SKM. Niestety, niektóre kioski nie sprzedały jeszcze ani jednego takiego biletu, a panie z kas PKP przyznają, że jak uda im się sprzedać jeden dziennie, to dużo. –Ludzie pytają o ten bilet, rzadko jednak który klient go kupuje –przyznaje jedna ze sprzedawczyń. A jeśli już ktoś kupuje, to na próbę ten 24-godzinny. Miesięcznego nie sprzedałam jeszcze ani jednego.
Hubert Kołodziejski, przewodniczący zarządu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, która koordynuje sprzedaż wspólnego biletu przyznaje, że na razie zainteresowanie nowym produktem jest małe.
–Jeśli w styczniu udałoby się dobić do liczby 2 tys. sprzedanych biletów w całej aglomeracji, to będziemy szczęśliwi –mówi Kołodziejski. –Docelowo chcemy sprzedawać 6 tys. biletów miesięcznie. Teraz jednak sprzedaż dopiero rozkręca się, stad tak mała liczba sprzedanych biletów. W samym Wejherowie sprzedaliśmy ok. 250 biletów, z czego jedna piąta to bilety okresowe, reszta to bilety 24-godzinne, głównie na pociągi SKM oraz autobusy wejherowskiej komunikacji miejskiej. Będziemy zachęcali pasażerów do zakupu wspólnego biletu, już trwają specjalne akcje promocyjne.
W autobusach komunikacji miejskiej wejherowskiej, gdyńskiej i gdańskiej zawieszono plakaty informujące o wspólnym bilecie. Natomiast od najbliższego poniedziałku w kolejkach SKM specjalnie wyznaczone do tego osoby będą rozdawały ulotki informujące o korzyściach wynikających z posiadania wspólnego biletu oraz informujące o taryfach na poszczególne środki transportu.
Przypomnijmy, że bilet metropolitalny obowiązuje na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (Gdańsk, Sopot, Gdynia, Żukowo, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Wejherowo miasto i gm. wiejska, Reda, Rumia, Luzino, Kosakowo. Bilet ten występuje jako: okresowy: 30-dniowy albo miesięczny 24-godzinny. Okresowy bilet metropolitalny jest biletem elektronicznym zapisywanym na kartach elektronicznych wszystkich organizatorów komunalnej komunikacji miejskiej, tj. ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo. 24-godzinny bilet metropolitalny jest biletem papierowym –bilet na okaziciela –ważnym przez kolejne 24 godziny od momentu skasowania dokonanego niezwłocznie po wejściu do autobusu, tramwaju lub trolejbusu podczas realizacji pierwszego przejazdu lub przed rozpoczęciem podróży pociągiem SKM (w przypadku biletu kolejowo-komunalnego) jako pierwszym środkiem transportu. Bilet kolejowo-komunalny skasowany w kasowniku SKM jest ważny przez 24 godziny od wydrukowanego na bilecie czasu skasowania lub do końca wydrukowanej tej samej strefy czasowej w dniu następnym.
Bilety metropolitalne wszystkich rodzajów występują także jako bilety metropolitalne ulgowe, tj. uprawniające do przejazdu z ulgą 50 proc. Do korzystania z przejazdów ulgowych uprawnieni są: kombatanci, inwalidzi słuchu, emeryci i renciści oraz wdowy/wdowcy po emerytach i rencistach, dzieci w wieku 4 do 7 lat, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, ponadpodstawowych, policealnych i ponadgimnazjalnych do dnia 31 grudnia ukończenia 24 roku życia, studenci szkół wyższych, doktoranci.