Transportu publiczny dla dzieci – projekt YOUTH w Polsce
18 czerwca br. zakończył się konkurs „Ekologiczne podróżowanie. Jakość życia w mieście zależy od Ciebie”organizowanym w ramach projektu unijnego YOUTH (Youngsters Overhaul today’s Urban Transport Habits). W skład komisji weszli przedstawiciele Urzędu Miasta Gdyni, sponsorów projektu, Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej oraz Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Podczas czerwcowego spotkania w siedzibie ZKM w Gdyni nagrody i wyróżnienia przyznano następującym grupom:
I nagrodę dla grupy ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdyni za odegranie scenki na temat ekologicznego podróżowania oraz przygotowanie plakatów promujących ekologiczny transport (opiekunowie grupy: Pani Zenona Mrula i Pani Marlena Wojewódka);
a wyróżnienia:
– 14 Gdyńskiej Drużynie Harcerek im. Królowej Jadwigi za przygotowanie wystawy prac plastycznych i fotograficznych zatytułowaną „Ekologiczne podróżowanie. Jakość życia w mieście zależy od Ciebie”oraz stworzenie „Ekologicznego przewodnika po Gdyni”(opiekun drużyny: phm. Aleksandra Majka);
– grupie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Gdyni za przygotowanie strony internetowej „Jakość życia w mieście zależy od Ciebie”(opiekun grupy: Pani Krystyna Żuchowska);
– grupie Yamakashi z Towarzystwa Profilaktyki Młodzieżowej Mrowisko za film pt. „Moto-Ewolucja”(opiekunowie grupy: Pani Joanna Czechowska i Pani Anita Powała);
– grupie z Gimnazjum nr 15 z Gdyni za przygotowanie „Wiadomości poświęconych gdyńskiej komunikacji miejskiej”(opiekun: Pani Elżbieta Kępińska).
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu! Uroczyste, publiczne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród – zarówno laureatom, jak i wszystkim uczestnikom projektu YOUTH – nastąpi po wakacjach, we wrześniu br. O dokładnym terminie spotkania poinformujemy na łamach naszego portalu. Wszystkie prace konkursowe będzie można już w wkrótce obejrzeć na stronie internetowej: www.youth-project.eu. Natomiast o samym projekcie i jego celach rozmawiamy z Justyną Staszak, która koordynuje prace YOUTH z ramienia ZKM Gdynia.
TransInfo.pl: Od kiedy trwa konkurs i ile prac / aktywności było opiniowanych przez jury? Jakie nagrody są przewidziane?
Konkurs został ogłoszony 1 stycznia 2008 roku. Dzieci i młodzież biorąca udział w konkursie miała złożyć prace do 30 maja 2008 roku. Konkurs został ogłoszony w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej YOUTH (Youngsters Overhaul today’s Urban Transport Habits). Projekt ten adresowany jest do dzieci i młodzieży i ma na celu promocję transportu publicznego i ekologicznych środków transportu w mieście oraz efektywnego wykorzystania energii w transporcie miejskim. W konkursie wzięło udział 12 grup i tym samym stworzono 12 prac konkursowych, w tym między innymi filmy, prezentacje multimedialne, strony internetowe, plakaty, zorganizowano także wystawę na temat ekologicznego transportu. Wszystkie prace już niebawem będzie można oglądać na stronie projektu www.youth-project.eu. Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd (wiosną 2009 r.) zwycięskiej grupy młodzieży do jednego z miast partnerskich projektu. Dzieci będą mogły tam się spotkać ze swoimi rówieśnikami, które również brały udział w tym projekcie. Szczegóły zostaną ogłoszone jesienią. Jesienią także zostanie zorganizowana uroczysta konferencja podsumowująca konkurs.
TransInfo.pl: Jak dzieci podchodzą do tego konkursu? Jak wygląda sprawa aktywizacji opiekunów –czy były jakieś ogłoszenia, reklamy?
Wysłaliśmy oficjalne listy do szkół i organizacji młodzieżowych zachęcające do wzięcia udziału w projekcie. Ostatecznie w projekcie zdecydowały się wsiąść udział 4 gdyńskie szkoły, jedna organizacja młodzieżowa i drużyna gdyńskich harcerek. W sumie tak jak wspomniałam powstało 12 grup – osób chętnych do wzięcia udziału w projekcie w związku z powyższym zainteresowanie zarówno opiekunów jak i dzieci było duże.
TransInfo.pl: Jak długo będzie trwał projekt i jakie są dalsze plany?
Program będzie trwał do wiosny przyszłego roku. Na jesień przewidujemy dalszą współpracę z dziećmi, angażując w działania związane z projektem również władze miasta i polityków. Jury głosowało nad każdą z prac konkursowych, biorąc pod uwagę następujące kryteria: czytelność przekazu, formę, pomysł, oryginalność pracy, jakość przesłania edukacyjnego, wartość merytoryczną, wkład pracy i zgodność z tematyką konkursu. Na tej podstawie przydzielano punkty od 0 – 5 poszczególnym pracom – analizując każde kryterium. W ramach YOUTH nie przewidujemy już organizacji konkursów, natomiast aż do wiosny 2009 r. będziemy prowadzić spotkania z dziećmi w ramach projektu.
TransInfo.pl: Czy działalność w ramach projektu YOUTH można rozszerzyć także na inne miasta w Polsce?
ZKM Gdynia, a tym samym miasto Gdynia jest jedynym miastem w Polsce, który bierze udział w tym projekcie – obok Berlina, Bukaresztu i Rotterdamu. Jest to projekt unijny realizowany w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy – zakończenie projektu przewidziane jest tak jak wspomniałam na wiosnę 2009 r.
TransInfo.pl: Jak obecnie wygląda współpraca miast partnerskich w ramach projektu YOUTH? Czy polega to na wymianie doświadczeń, kadr?
Współpraca w ramach projektu polega przede wszystkim na wymianie doświadczeń i spotkaniach z parterami. Projekt przewiduje pewne elementy wspólne dla wszystkich miast partnerskich np. zorganizowanie konkursu, tematyka, idea projektu, zaangażowanie władz publicznych w projekt itp. ramy czasowe realizowanych działań są również podobne. Z drugiej strony projekt daje każdemu z miast partnerskich pewną swobodę w realizowanych działaniach, co uwarunkowane jest możliwościami, kulturą i specyfiką każdego z miast biorących udział w projekcie. Każde z miast ma także do zrealizowania pewne działania wspólne dla całego projektu np. ZKM w Gdyni był odpowiedzialny za stworzenie logo projektu, przygotowanie plakatu promującego projekt i projektu teczki na dokumenty.
TransInfo.pl Bardzo dziękujemy za rozmowę!
Prezentacja programu YOUTH
YOUTH jest programem dla dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat zachęcającym do uczestnictwa
w szeroko rozumianej dyskusji na temat miejskich zwyczajów transportowych w świetle obecnego kryzysu energetycznego i problemów środowiskowych. YOUTH promuje rozwój polityki współuczestnictwa w miastach europejskich. Młodzi ludzie mają możliwość wypowiadania się na temat odnawialnych źródeł energii i ich wydajności w transporcie. W Berlinie (Niemcy), Bukareszcie (Rumunia), Gdyni (Polska) i Rotterdamie (Holandia), młodzież przekazuje konkretne pomysły i zalecenia dla lokalnych polityk transportowych oraz wypowiada opinie na temat rozwoju transportu w miastach. Młodzi ludzie prowadzą kampanie, które propagują ich pomysły w kwestii odnawialnych źródeł energii i ich wydajności zarówno wśród rówieśników, jak i dorosłych, w mediach, na forum dyskusji publicznej oraz wśród polityków. YOUTH ma na celu zmianę postaw i zwyczajów młodych ludzi oraz zaangażowanie ich jako promotorów i uczestników prowadzonej w ich środowiskach kampanii na rzecz odnawialnych źródeł energii i ich wydajności. Program YOUTH jest także skierowany do polityków i urzędników administracji, którzy powinni angażować młodzież w proces rozwoju miejskiej polityki transportowej oraz brać pod uwagę jej opinie w procesie podejmowania decyzji politycznych. Projekt YOUTH (Youngster Overhauls Today’s Urban Transport Habits), opierający się na doświadczeniach inicjatywy Unii Europejskiej CIVITAS, zawartych w projekcie TELLUS w Berlinie, ma na celu zaangażowanie młodzieży w proces planowania transportu w miastach (www.tellus-wettbwerb.de). Więcej informacji na temat projektu na stronie: www.youth-project.eu.