Transport publiczny wg Visa – nowe standardy
Visa ogłosiła dziś inauguracjęnowego programu Visa GlobalTransit Solutions (Globalnerozwiązania Visa dla transportu publicznego), którego celem jest popularyzacja korzystaniaz płatności zbliżeniowych w bramkach biletowych w metrze oraz kasownikach wautobusach i tramwajach, co przynosi oszczędność czasu i większy komfort dla pasażerówna całym świecie.
„Visa to najlepszy sposób nadokonywanie i otrzymywanie płatności w dowolnym miejscu i przy użyciu dowolnegourządzenia. Naszym celem jest szybsza, prostsza i bardziej bezpieczna obsługaosób korzystających ze środków transportu – zarówno podróżujących samochodem,jak i lecących samolotem na wakacje czy też dojeżdżających do pracy za pomocąśrodków transportu publicznego” – powiedział Michael Lemberger, head ofproducts, Visa w Europie. „Visa odegrała ważną rolę we współpracy z londyńskimzarządem transportu miejskiego (Transport for London; TfL). Zdobytą przy tymwiedzę i doświadczenie – które przyczyniły się do przekroczenia poziomumiliarda przejazdów opłaconych zbliżeniowo z Visa w stolicy Wielkiej Brytanii –wykorzystujemy teraz, aby pomóc operatorom transportu publicznego na całymświecie w przejściu od gotówki i papierowych biletów do płatności zbliżeniowych”.
„Wytrwale pracujemy, aby ułatwićwszystkim pasażerom korzystanie z transportu publicznego w naszym mieście.Rozwój zbliżeniowych płatności za przejazdy to ważna część tego procesu” – powiedziałShashi Verma, chief technology officer w TfL. „Już teraz kartami zbliżeniowymii urządzeniami mobilnymi opłacane jest ponad 40% pojedynczych przejazdów.Mieliśmy do czynienia z kartami z ponad setki krajów z całego świata. By stałosię to możliwe, wiele musiało się zmienić w sposobie działania sektorapłatniczego – m.in. konieczne było wprowadzenie nowych zasad płatności. Bez bliskiejwspółpracy nie osiągnęlibyśmy tak ogromnych korzyści, jakie płatności zbliżenioweprzyniosły pasażerom w Londynie”.
Dzięki nowemu programowi Visa organizatoromtransportu publicznego i dostawcom technologii łatwiej będzie wprowadzać płatnościzbliżeniowe w komunikacji miejskiej. Obejmuje on następujące elementy:
·Doradztwo: Zespół Visa GlobalTransit Solutions składa się z grupy centralnej w Londynie oraz dedykowanych,lokalnych specjalistów w poszczególnych regionach świata, którzy będą wspieraćwdrażanie płatności zbliżeniowych oraz udzielać porad i bieżącej pomocy. Łącznie,członkowie zespołu posiadają ponad 50 lat doświadczenia we współpracy zprzewoźnikami i branżami pokrewnymi.
·Modele działania: Visa opracowała model transakcji w transporciepublicznym (Mass Transit Transaction model) jako instrument zarządzania płatnościami zbliżeniowymi, bez względu naskalę działalności czy strukturę opłat operatora transportu. W ramach modeluVisa operatorzy mogą oferować cały szereg elastycznych opłat, w tym taryfystałe, odległościowe bądź czasowe, bilety w systemie multimodalnym, a także takiemożliwości jak górny limit opłat, bilety ulgowe czy zwrot pieniędzy w przypadkuopóźnień.
·Narzędzia i standardy: Ważnym elementem programu Visa Global Transit Solutions jest rozszerzenieprogramu Visa Ready o technologiepłatnicze dla transportu publicznego. Program Visa Ready for Transit stwarza możliwość uzyskiwania certyfikatówVisa Ready przez firmy technologiczne, co daje organizatorom transportupublicznego pewność, że wybrane przez nich rozwiązania spełniają wysokiestandardy bezpieczeństwa Visa. Jako pierwsze firmy uczestniczące w programieVisa Ready for Transit, Wordline i Vix Technology pomogą zaoferowaćorganizatorom transportu publicznego na całym świecie nowoczesne rozwiązaniadla płatności zbliżeniowych.
·Przyszłość transportu: Dążenie Visa do zapewnienia konsumentompełnego komfortu w naturalny sposób realizowane będzie poprzez działalnośćCentrum Innowacji w Londynie, pracującego nad rozwiązaniami płatniczymi dlatransportu przyszłości – w tym samochodowego, lotniczego czy masowegotransportu publicznego. Zespół Visa będzie współpracował z przewoźnikami,firmami technologicznymi, fintechami i innymi podmiotami, koncentrują się nawszystkich aspektach związanych z obsługą pasażera i wspólnie tworząc nowerozwiązania do wykorzystania w podróży.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jak wynika z niedawnego raportu Visa „CashlessCities”, w płatnościach elektronicznych tkwi ogromny potencjał do redukcjikosztów związanych z dystrybucją i poborem opłat w transporcie publicznym.Średni koszt uzyskania jednego dolara amerykańskiego z opłat przez przewoźnikawynosi 14,5 centa, natomiast w przypadku metod cyfrowych spada on do poziomu4,2 centa.
W ostatnim czasie Visa rozpoczęła cykl konferencjidla operatorów transportu i firm technologicznych, zapoznając ich z różnymiinicjatywami podejmowanymi w ramach programu Visa Global Transit Solutions. Pierwsze takie spotkanie odbyło sięw Londynie, zaś następne planowane są w Dubaju, Nowym Jorku i w Singapurze.
W nadchodzących miesiącach program będzie rozbudowywanyo nowe propozycje obejmujące m.in. przeciwdziałanie nadużyciom, usługi wzakresie wsparcia administracyjnego oraz programy lojalnościowe i marketingowesłużące optymalizacji obsługi konsumenta.
Zespół Visa Global Transit Solutions zrealizował już kilkanaście projektówdla transportu w Europie i obecnie pracuje nad nowymi przedsięwzięciami w Azji,Ameryce Płn. i Europie – wszystkie z nich mają na celu ułatwienie korzystania ztransportu publicznego. W ostatnich latach nastąpiło znaczące upowszechnieniepłatności zbliżeniowych na całym świecie, a szczególnie w Europie, gdziestanowią one już ponad 40% wszystkich transakcji Visa w fizycznych punktachsprzedaży. (Źródło: dane przetwarzania transakcji Visa Europe, czerwiec 2017 r.).
„