Transgraniczne Forum Samorządowe Polski Zachodniej
28 maja 2015 r. w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się Transgraniczne Forum Samorządowe Polski Zachodniej. Celem tego wydarzenia, organizowanego z okazji 25 lat samorządu terytorialnego w Polsce, było podkreślenie roli państw i regionów Unii Europejskiej w kreowaniu współpracy transgranicznej i międzyregionalnej. W ramach Forum odbyła się sesja plenarna ?25 lat samorządności ? przyszłość i perspektywy? oraz dwie sesje robocze: jedna dotycząca programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, druga ? Polski Zachodniej.
Panel dotyczący Polski Zachodniej przebiegał pod hasłem Debata ekspercka nad perspektywą realizacji celów i projektów kluczowych Polski Zachodniej. Moderatorem panelu, w którym wziął udział Bogdan Dombrowski ? podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, był Maciej Nowicki? dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.
Renata Calak ? zastępca dyrektora Departamentu Programów Ponadregionalnych w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju omówiła cele Strategii Rozwoju Polski Zachodniej, sposób monitorowania jej realizacji oraz miejsce wśród innych dokumentów planistycznych. Powiedziała też o preferencjach dla projektów ponadregionalnych w krajowych programach operacyjnych i wskazała na powiązanie ponadregionalnych projektów wynikających ze SRPZ z kontraktami terytorialnymi. Agata Zemska ? zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Marek Orszewski ? zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego przybliżyli uczestnikom panelu kwestie związane z tworzeniem Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych. Omówili też plany Zespołu roboczego ds. SRPZ związane z realizacją III. celu strategii, tj. rozwijaniem współpracy ośrodków akademickich i przedsiębiorców w celu komercjalizacji wiedzy. Następnie Jacek Kichman ? przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, specjalista od energetyki, starał się wyjaśnić, dlaczego sieci energetyczne są tak ważne dla rozwoju makroregionu Polski zachodniej. Zreferował stan realizacji zadań w ramach projektu ?Sieci energetyczne Polski Zachodniej? i zagrożenia jego realizacji. Maciej Nowicki przedstawił krótko założenia projektu ?Ponadregionalne specjalistyczne centra usług medycznych?, a następnie zaprezentował stan prac związanych z realizacją projektów transportowych. Ze względu na uczestników spotkania, dyrektor Nowicki skupił się głównie na projektach dotyczących bezpośrednio województwa lubuskiego. Omówił projekty: Odrzańska Droga Wodna, modernizacja linii kolejowej CE-59 i dokończenie budowy drogi S3 ? ich cele, postępy i problemy w realizacji, ale wspomniał też o planach i zagrożeniach związanych z linią kolejową E-59 i drogami S5 i S11.
Dyskusję zdominowały tematy związane z energetyką. Wykazano między innymi wielkie potrzeby związane z zapotrzebowaniem przedsiębiorstw i instytucji na tanią energię. Poruszono też kwestię wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Prezentacja dot. planów transportowych TUTAJ
„