Tarcza zwalnia z kar za opóźnienia w przetargach
Tarcza Antykryzysowa, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkompandemii koronawirusa, zawiera rozwiązania, które wprowadzają mechanizmuwydłużania terminów realizacji zamówień publicznych. Ma temu min. służyć zwolnieniez naliczania kar umownych za – związane z epidemią – opóźnienia w realizacjiprzetargów.
Jednocześnie „nienaliczenie kar umownych w tejprocedurze nie będzie stanowić naruszenia dyscypliny finansówpublicznych”.
Dodatkowo ma być wprowadzony tzw. przyspieszony tryb lubniestosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych w przypadku zamówieńniezbędnych do walki z koronawirusem.
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju
-„Znosimy kary za nieterminową realizacje zleceń wzamówieniach publicznych – mówiła w piątek w Sejmie minister rozwoju JadwigaEmilewicz. Dodała, że automatycznie w czasie epidemii i 60 dni po niej będą przedłużonewizy i pozwolenia na pracę dla cudzoziemców
Emilewicz powiedziała, że w pakiecie tarczy antykryzysowej znalazłysię rozluźnienia wymogów wynikających z Prawa zamówień publicznych.
-„Wiele inwestycji nie będzie mogło być dokończonych wterminach wynikających z umów, właśnie ze względu na trwający stan epidemii.Znosimy zatem (…) kary ustawowe związane z nieterminiową realizacją zleceń,bądź usług” – powiedziała Emilewicz uzasadniając projekt ustaw tworzącychtarczę antykryzysową.
-„Przedłużamy także i adresujemy problemy związane zrynkiem pracy – mamy na polskim rynku pracy prawie 2 mln cudzoziemców, którzy sąpoważną tkanką tego rynku. W sposób automatyczny przedłużeniu ulegają wizy,pozwolenia na pobyt, pozwolenia na pracę do czasu trwania epidemii, oraz 60 dnipo jego zakończeniu” – wyjaśniła.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dodała, że jednocześnie rząd wprowadza rozwiązania dlawynajmujących powierzchnie w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriachhandlowych – obiektach, które dzisiaj są zamknięte z powodu koronawirusa.
-„Wprowadzamy rozwiązanie zgodnie z którym – na mocydzisiejszego prawa wiemy, że stan, w którym dziś jesteśmy, zwalnia z obowiązkówprawnych najemców – tymi obowiązkami jest płatność czynszu. Dodajemy dodatkowotakie elementy, które sprawią, że po zakończeniu tego stanu, w sposóbautomatyczny będą wygasać podpisane dzisiaj umowy i najmujący będą podpisywaćnowe umowy” – zaznaczyła. Dodała, że na mocy nowych umów „pierwszemiesiące będą obłożone niższym czynszem, niż przed czasem wirusa”.”Dajemy w ten sposób szanse tym branżom, tym firmom, które dzisiaj nie mogą prowadzić swojej działalności” – oceniła.
Nowe obowiązki przesunięte
Minister dodała, że w zakresie „nowych obowiązków, które miaływejść w życie w tym roku, znosimy, lub przesuwamy część z nich”.Wyjaśniła, że czas wejścia w życie JPK VAT, które miało wejść w życie od 1kwietnia br. zostanie przesunięty na koniec lipca br, a wejście w życie bazydanych odpadowych – nowych obowiązków administracyjnych dla wszystkichprzedsiębiorców zostanie przesunięty na koniec roku.
Emilewicz zapowiedziała także dopuszczenie możliwościelastycznych zmian planów finansowych Agencja Rezerw Materiałowych oraz KrajowyOśrodek Wsparcia Rolnictwa, które „mierzą się dziś z problemamirozprzestrzeniania się wirusa”.
Sejm zajął się w piątek rządowymi projektami ustawtworzących tarczę antykryzysową. Tarcza opiera się na pięciufilarach: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia,bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycjipublicznych.
Tarcza to zestaw kilku projektówustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i MinisterstwoRodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu jej wartość to co najmniej10 proc. polskiego PKB. (PAP)
„