Tarcza dla samorządów. Na początek – złagodzenie rygorów
Ministerstwo Rozwoju w projekcie zmiany specustawy, doktórego dotarła PAP, proponuje m.in. złagodzenie rygorów finansowych dlasamorządów, ułatwienia dla kredytobiorców czy zachowanie ciągłości inwestycji iprocesów planistycznych.
Projekt, który docelowo miałby znowelizować obecnąspecustawę „koronawirusową”, przewiduje m.in. wprowadzenie w 2020 r. możliwościwystąpienia nierównowagi strony bieżącej budżetu jednostek samorządu dodatkowoo wartość planowanego ubytku w dochodach, będącego skutkiem wystąpieniaCOVID-19.
Zakłada się również złagodzenie w 2020 r. reguły fiskalnejograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowychjednostki wynikającym z wystąpienia epidemii COVID-19.
Wcześniejsza subwencja
Projekt przewiduje również wprowadzenie możliwościwcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat subwencji ogólnej, w częściachoświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej.
Zgodnie z proponowaną regulacją pojawia się możliwość, by wczasie stanu zagrożenia lub epidemii można było przenieść pracownikasamorządowego do wykonywania pracy innej, niż określona w jego umowie o pracę.
Projekt zawiera także regulacje dotyczące dotowanych przezpaństwo kredytów mieszkaniowych. Zakłada się, że np. okres zawieszenia spłatyrat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych na wniosek kredytobiorcy, zgłoszonyw okresie ogłoszenia zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie jestwliczany do okresu stosowania dopłat.
Inwestycje i kredyty
Inna propozycja przewiduje, by kredytobiorcy spłacającykredyty na mocy ustawy z 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytówmieszkaniowych, mogli zawiesić spłatę na 2 kwartały w okresie ogłoszeniazagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Takie zawieszenie nieprzekreślałoby możliwości skorzystania z preferencji, np. umorzenia częścizadłużenia po 20-letnich systematycznych spłatach kredytu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kolejna część projektu zawiera propozycje regulacji, któremiałyby umożliwić kontynuowanie inwestycji infrastrukturalnych, w tymbudowlanych. W związku z tym niektóre procedury planistyczne zostałybyzmodyfikowane, oraz odwieszone niektóre terminy w postępowaniachśrodowiskowych, wodnoprawnych, a także związanych z inwestycjami w zakresielinii kolejowych dróg publicznych, gospodarki wodnej, budowliprzeciwpowodziowych i lotnisk publicznych.
W zamyśle projektodawców proponowane regulacje mają zapobiecopóźnieniom w np. uchwalaniu aktów planistycznych – takich jak miejscowy planzagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowaniaprzestrzennego gminy, uchwały ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektówmałej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych itp.
Projekt przewiduje także wydłużenie o sześć miesięcyzezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, których ważność upływa w okresieobowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pod warunkiemwniesienia proporcjonalnej opłaty za wydanie zezwolenia.(PAP)
„