Szybsza komunikacja dzięki ITS. W Wałbrzychu
Firma Sprint zakończyła kolejną realizację InteligentnychSystemów Transportowych – tym razem w Wałbrzychu.
Głównym celem inwestycji była poprawa warunków ruchudrogowego w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego.Dzięki mechanizmowi nadawania priorytetu dla autobusów opóźnionych w stosunkudo realizacji rozkładu jazdy, możliwe jest skrócenie ich czasu oczekiwania naczerwonym świetle.
Na 10 przystankach autobusowych zamontowane zostały nowetablice prezentujących rzeczywisty czas przyjazdu autobusów – każda z nich,dzięki funkcji głosowego odczytu komunikatów o odjazdach, jest przystosowana doobsługi przez osoby z dysfunkcją wzroku. Udostępniony został także serwisinformacyjny – its.walbrzych.eu – prezentujący dane o ruchu drogowym, aktualnymzatłoczeniu sieci ulic objętych systemem ITS, a także o utrudnieniach drogowychw mieście oraz o strefie płatnego parkowania wraz z informacja pasażerską.
Realizacja systemu ITS w Wałbrzychu objęła modernizację:
-
17sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, naktórych pojawiły się nowe sygnalizatory, wysięgniki i maszty,
-
51 kamerwideodetekcji, przyciski dla pieszych, sygnalizatory akustyczne
-
i 17sterowników sygnalizacji.
Na skrzyżowaniach, przystankach oraz w newralgicznychpunktach miasta pojawiło się łącznie 29 nowych kamer monitoringu wizyjnego,podłączonych do Centrum Sterowania Ruchem w Straży Miejskiej. Inwestycja objęłabudowę nowego Centrum Sterowania Ruchem któredysponuje narzędziami do bezpośredniego nadzoru, zarządzania isterowania ruchem na ciągach drogowych objętym projektem – SPRINT/ITS/SCATS.
Ponadto w ramach inwestycji powstał system informacjiparkingowej informujący o zajętości 6 głównych parkingów w mieście – informacjaprezentowana jest na 5 tablicach świetlnych oraz w portalu its.walbrzych.eu.Wymienione zostały także 62 sterowniki oświetlenia ulicznego oraz 7 reduktorówmocy oświetlenia ulicznego.
Należy także pamiętać, że budowa takiego systemu w mieścieto także duży zakres robót ziemnych – samych kabli światłowodowych ułożonoponad 37 km.
„