Szwajcarskie szkolenia dla transportu
W lutym odbędą się szkolenia dla potencjalnych Instytucji Realizujących nt. możliwości składania wniosków w ramach priorytetu „Środowisko i infrastruktura”Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – m.in. zakresu przedmiotowego i podmiotowego ww. priorytetu, procedury składania wniosków, kwalifikowalności wydatków. Szkolenia odbędą się w Lublinie (10 lutego 2009 r.), Poznaniu (17 lutego 2009 r.), Gdańsku (24 lutego 2009 r.) i Łodzi (26 lutego 2009 r.) Szczegóły organizacyjne i programy szkoleń dostępne są na stronie www.wwpe.gov.pl. Zgłoszenia na szkolenia w Lublinie i Gdańsku przyjmuje Pani Marta Chmielnicka nr tel. 22 461 91 82 email: [email protected] / Zgłoszenie na szkolenia w Poznaniu oraz Łodzi przyjmuje Pan Łukasz Świetlikowski nr tel. 22 461 90 08 email: [email protected].
Dodajmy, że 6 lutego 2009 roku w godzinach 9.30 –11.30 w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odbędzie się konferencja poświecona Szwajcarsko-Polskiemu Programowi Współpracy z udziałem ambasadora Szwajcarii w Polsce Bénédicta de Cerat. – Program jest formą bezzwrotnej pomocy, przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 roku –mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Na mocy umowy międzynarodowej, zawartej 20 grudnia 2007 r. w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich, z czego niemal połowa (ok. 489 mln CHF, czyli ok. 310 mln euro) przeznaczona będzie na pomoc dla naszego kraju. Na konferencję zaproszeni są potencjalni beneficjenci Programu w Województwie Warmińsko-Mazurskim, czyli przedstawiciele samorządów miejskich, służb ochrony środowiska, publicznych zakładów opieki zdrowotnej, podmiotów zarządzających infrastrukturą kolejową i drogową, a także uczelni wyższych i organizacji pozarządowych.
Program
19 maja 2004 roku podczas Szczytu Szwajcaria –Unia Europejska strona szwajcarska zadeklarowała gotowość ustanowienia programu pomocowego mającego na celu zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w rozszerzonej Unii Europejskiej. Od listopada 2004 roku do maja 2005 roku trwały negocjacje w sprawie ram funkcjonowania tego programu. Ostatecznie 27 lutego 2006 r. Rada UE i Szwajcaria podpisały tzw. Memorandum of Understanding pomiędzy Wspólnotą Europejską a Radą Federacji Konfederacji Szwajcarskiej w sprawie wkładu Szwajcarii na rzecz zmniejszenia różnic gospodarczych i społecznych w rozszerzonej Unii Europejskiej. O dofinansowanie projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy mogą starać się: instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe.