System informacji pasażerskiej w Zielonej Górze. Także dla niewidomych
W styczniu Polski Związek Niewidomych w Zielonej Górze otrzymał 20 pilotów do autobusów komunikacji miejskiej.
W taki sposób miasto pomaga osobom z dysfunkcją wzroku poruszającym się w transporcie publicznym. Aktywny udział w procesie dostosowania komuniami miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami bierze MZK Zielona Góra. To dobra informacja dla lokalnego transportu publicznego.
piloty z informacją
Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta przekazał 20 pilotów dla Polskiego Związku Niewidomych, które przekazują głosowo informację pasażerską.
-„Po naciśnięciu przycisku, piloty uruchomią komunikaty głosowe informujące o tym, jaki autobus przyjechał na przystanek i w jakim kierunku jedzie – wyjaśnił Jacek Newelski, kierownik działu przewozów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze.
Dzięki temu, posiadacze specjalnych urządzeń nie muszą pytać innych pasażerów o trasę przejazdu czy czas oczekiwania.
-"Tę niezależność niezwykle cenimy – kwituje D. Wojciechowski. - Nie chcę, żeby piloty służyły jako breloczki do kluczy. Trafią do podopiecznych związku – osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale samodzielnych.
Dariusz Wojciechowski jest prezesem Polskiego Związku Niewidomych w Zielonej Górze i, jak mówi, małymi krokami walczy o dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Sam wzrok stracił sześć lat temu i zna dwa światy – ten osób w pełni sprawnych i ten osób niewidzących.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Coraz więcej wiemy
-„Zdrowi nie mają świadomości jak funkcjonują ludzie z niepełnosprawnością wzroku. Nie wynika to z braku empatii, a wiedzy” – opowiada.
Natomiast warto zauważyć, że ta świadomość konieczności dopasowania transportu publicznego do potrzeb różnych środowisk jest coraz powszechniejsza.
-„Jeżeli mamy możliwość pomóc, zrobimy to bez wahania – zapowiedział prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki.