Studencki poradnik komunikacyjny po Krakowie
Rozpoczął się rok akademicki. Do Krakowa przyjechało wielu młodych ludzi, aby zdobywać wiedzę. Dla nich właśnie MPK przygotowało krótki przewodnik, w którym znalazły się najważniejsze informacje dotyczące miejskiej komunikacji. Jak możemy przeczytać w przewodniku: -„Korzystając z komunikacji miejskiej Krakowie najlepiej kupić bilet okresowy. To najtańszy sposób podróżowania. Najwygodniej taki bilet można nabyć w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej. Studenci krakowskich uczelni, którzy posiadają Elektroniczną Legitymację Studencką mogą jej używać także jako biletu okresowego. Aby było to możliwe konieczne jest jednak odpowiednie sformatowanie legitymacji. W Krakowie odbywa się to na dwa sposoby. Część uczelni wyższych zadbała o to, aby zebrać dane studentów i przekazać je Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu SA w Krakowie. Do tych uczelni należy:
– Akademia Górniczo Hutnicza (studenci i doktoranci)
– Uniwersytet Jagielloński (studenci i doktoranci)
– Uniwersytet Rolniczy (studenci i doktoranci)
– Akademia Krakowska im. Frycza Modrzewskiego (studenci)
– Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości (studenci)
– Uniwersytet Pedagogiczny (studenci)
– Wyższa Szkoła Europejska (studenci)
Dzięki temu studenci tych uczelni od razu mogą samodzielnie doładować swoje ELS w jednym z 66 automatów Krakowskiej Karty Miejskiej (w najbliższym czasie ich ilość powiększy się o kolejne 20 sztuk). Również studenci tych uczelni mogą skorzystać z systemu internetowego eBilet KKM, gdzie za zakupiony na ELS bilet mogą zapłacić przelewem bankowym lub kartą kredytową, a bilet bezgotówkowo odebrać (zapisać) w jednym z tych automatów.
Studenci pierwszego roku pozostałych uczelni zanim skorzystają z automatów KKM będą musieli przynieść swoje Elektroniczne Legitymacje Studenckie do jednego z sześciu Punktów Sprzedaży Biletów (adresy i godziny funkcjonowania wszystkich punktów są dostępne na stronie www.mpk.krakow.pl). Aby mogły im one służyć także jako bilet okresowy zostaną tam spisanie dane studenta a legitymacja zostanie sformatowana dla potrzeb systemu Krakowskiej Karty Miejskiej. Doładowania można też dokonywać przez Internet korzystając ze strony http://ebilet.kkm.krakow.pl/ebilet , po czym każdorazowo po dokonaniu wpłaty należy udać się do stacjonarnego automatu biletowego Krakowskiej Karty Miejskiej (KKM) i tam dokonać aktywacji zakupionego biletu. Warto podkreślić, że datę ważność biletu na ELS studenci mogą sprawdzić na kilka sposobów:
1. W automatach Krakowskiej Karty Miejskiej
2. W automatach mobilnych zamontowanych w tramwajach i autobusach
3. W kasownikach
4. W Punktach Sprzedaży Biletów
5. W Internecie na stronie: www.kkm.krakow.pl
6. Na wydruku potwierdzającym doładowanie KKM
Studenci mogą korzystać ze specjalnego Biletu Semestralnego, uprawniającego do wielokrotnych przejazdów (w okresie dowolnych, kolejnych 150 dni wybranych w chwili zakupu) wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi, we wszystkie dni tygodnia w okresie ważności biletu. Do korzystania z Biletu Semestralnego Studenckiego uprawnieni są studenci okazujący ważną legitymację studencką wydaną według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Cena biletu to 184 zł (linie miejskie) lub 275 zł (linie miejskie i aglomeracyjne). Dalsze informacje tutaj