Streetbus we Wrocławiu
Streetbus po razpierwszy wyjechał na ulice Wrocławia w sobotę, 4 stycznia, wieczorem. Będziekursował codziennie – aż do 12 kwietnia. Osoby bezdomne i w potrzebie będąmogły zjeść w nim ciepły posiłek, ogrzać się, skorzystać z pomocyambulatoryjne.
Streetbus wyjeżdża codziennie o godz. 20 z przystanku przyul. Sieradzkiej, w pobliżu Aquaparku. Jeszcze przed odjazdem bezdomni będąmogli zjeść w nim ciepły posiłek. Potem pojazd ruszy przez miasto.
Zatrzyma się w kilku miejscach, w których pobliżu przebywaszczególnie dużo osób bezdomnych. Dłuższe postoje zaplanowano na przystankach:Sieradzka, Bzowa (Centrum Zajezdnia), Katedra, Sucha i Zaporoska, kilka innychzaś funkcjonuje jako przystanki „na żądanie”.
Przed godziną 23 pojedzie w stronę ogrzewalni św. BrataAlberta dla Osób Bezdomnych przy ul. Gajowickiej. Tam jest ostatni przystanekStreetbusa.
To kolejna formawsparcia dla osób bezdomnych i potrzebujących, które w czasie niskichtemperatur powinny liczyć na pomoc – mówi Jacek Sutryk, prezydentWrocławia. We Wrocławiu w okresiejesienno-zimowym jest wystarczająca liczba miejsc w schroniskach, noclegowniachoraz ogrzewalniach, ale nie wszyscy potrzebujący chcą korzystać z tego rodzajuwsparcia instytucjonalnego. Form pomocy miasta dla osób bezdomnych jest wiele.Między innymi, mamy dodatkowe patrole straży miejskiej, policji, SOK-u,pracowników socjalnych, które jesienią i zimą patrolują miejsca, w którychprzebywają bezdomni, i oferują im wszelkie możliwe wsparcie – dodaje.
Autobus został przystosowany do nowej funkcji. Częśćnajbliżej kierowcy to strefa wydawania posiłków. W części dla pasażerówzamontowano mini-stoliki. W autobusie wydzielona zostanie także strefaambulatoryjna, w której będzie można udzielić doraźnej pomocy medycznej.
Autobus został jużwycofany z eksploatacji, ale jest w pełni sprawny. MPK zapewnia równieżkierowcę i utrzymanie pojazdu na czas jego działalności – zapewniaKrzysztof Balawejder, prezes MPK, i dodaje: WrocławskieMPK powinno być nie tylko przewoźnikiem autobusowym i tramwajowym, ale ipropagatorem nośnikiem ważnych idei, takich jak pomoc potrzebującym i bezdomnym.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W Streetbusie cały czas obecni będą streetworkerzy,wolontariusze z organizacji pozarządowej MiserArt oraz osoby z doświadczeniembezdomności, które dzisiaj z nią współpracują.
Na początek przygotowywane będzie ok. 50 porcji posiłków,ale organizatorzy przedsięwzięcia będą reagować, jeśli potrzeby okażą sięwiększe.
W zasadzie ten autobusma ratować ludzkie życie. Na ulicach miasta przebywają osoby bezdomne, które,niestety, nie korzystają z systemu pomocy wsparcia stacjonarnego. Zakładamy, żetakich osób we Wrocławiu jest dzisiaj około trzystu – mówi Andrzej Ptak,partner społeczny MiserArt. Autobus mabyć chwilą ciepła – jak głosi hasło tego projektu, ma wspierać osoby wpotrzebie, zapobiegać śmieci z wyziębienia – dodaje.
Partnerami projektu jest także m.in. MOPS we Wrocławiu.Pilotażowy projekt finansuje Gmina Wrocław.
„