Stołeczny ZTM na rzecz honorowego oddawania krwi
W środę, 3 września br., o godzinie 10.00 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja kampanii społecznej wspierającej honorowe oddawanie krwi. W ten sposób Leszek Ruta, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego wraz z prezesami miejskich spółek przewozowych oraz Dariusz Piotrowski, Dyrektor Naczelny RCKiK, Jerzy Pustelnik, Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża (HDK-PCK) przy MZA i TW oraz…Mieczysław Hryniewicz, aktor seriali „Na wspólnej”, „Zmiennicy”zachęcają warszawiaków do tego aby oddać to co najcenniejsze –swoją krew, która uratuje nie jedno życie ludzkie.
Już od godziny 8.00 w RCKiK, przy ulicy Saskiej 63/75, ponad 50 pracowników komunikacji miejskiej honorowo oddawało krew. Byli to członkowie HDK-PCK (w czasie działalności klubu ponad 500 aktywnych członków oddało prawie 400 000 litrów krwi!), na co dzień motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów a także pracownicy zaplecza. Wśród nich byli także prezesi spółek –m.in. Leszek Ruta, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Krzysztof Karos, Prezes Tramwajów Warszawskich i Mieczysław Magierski, Prezes Miejskich Zakładów Autobusowych. W ten sposób odbyła się uroczysta inauguracja kampanii społecznej mającej na celu promowanie honorowego oddawania krwi.
Od środy, 3 września br., w taborze komunikacji miejskiej –w autobusach, tramwajach i metrze, a także w Punktach Obsługi Pasażera i w zajezdniach pojawi się 3000 plakatów zachęcających do honorowego oddawania krwi. Na linii 505 będzie jeździł specjalny autobus (Jelcz Libero) obklejony hasłami promującymi kampanię. To nie wszystko…ZTM wspólnie z partnerami zapowiada dalszy ciąg działań wspierających honorowe oddawanie krwi.
Warto być honorowym dawcą krwi. Krew ratuje życie, jest najcenniejszym darem, który człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Dlatego też honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie: mężczyźni 18 litrów pełnej krwi, a kobiety 15 (lub odpowiadająca tej objętości ilość innych jej składników) są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską (na podstawie odpowiedniego wpisu w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi wraz z dowodem tożsamości). To m.in. właśnie dzięki postawie honorowych dawców krwi znakomity polski aktor Mieczysław Hryniewicz wrócił do zdrowia. Z nieukrywanym wzruszeniem podczas inauguracji docenił działania organizatorów kampanii.
Krew jest cały czas potrzebna. Pomimo, że w roku 2007 warszawskie Centrum pobrało o
6,5 tys. donacji więcej niż w roku 2006 (wzrost obserwowany corocznie), to jednak rozwijająca się medycyna domaga się coraz większej ilości krwi i ogólnej do niej dostępności.
Podstawową ilością krwi terapeutyczną są dwie jednostki KKCz (koncentratu krwinek czerwonych), tj. 2×300 ml (oddane przez dwie osoby). Przy najbardziej skomplikowanych operacjach wykorzystuje się nawet 15-20 jednostek KKCz (oddane przez 15-20 osób). Krew można oddać w wielu punktach w całym kraju –m.in. w RCKiK, które zaopatruje w krew i jej składniki ponad 100 szpitali działających w obrębie województwa mazowieckiego. RCKiK uruchomiło także mobilny system pobierania krwi organizując rocznie ponad 1400 akcji wyjazdowych (posiada trzy ambulanse oraz przenośny sprzęt umożliwiający pobór krwi poza Centrum np. w szkołach lub instytucjach czy zakładach pracy).