Spór o PKL. Minister chce pomóc w odkupieniu
Ministerinfrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił o woli wsparciazakopiańskiego samorządu przy kupnie Polskich Kolei Linowych, w skład którychwchodzi m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch.
„Wielokrotnie Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiało sięsprzedaży PKL przez PKP, a później zapewniało o woli wsparcia wszystkich,których celem będzie przywrócenie PKL do własności samorządowej czy teżwłasności lub współwłasności skarbu państwa” – powiedział Adamczyk.
Ofertę kupna akcji PKL zarząd powiatu tatrzańskiego złożyłwe wrześniu, jednak została ona jednoznacznie odrzucona przez właściciela kolejek,czyli luksemburską spółką Altura. W ostatnim czasie władze powiatu ponowiłyofertę kupna, ale dotychczas nie otrzymały odpowiedzi.
Zarząd PKL poinformował, że spółka nie otrzymała żadnejnowej propozycji dotyczącej zakupu akcji PKL, a jedynie pismo starostytatrzańskiego, w którym starosta deklaruje chęć dalszych rozmów dotyczącychzakupu PKL.
Starosta tatrzański Piotr Bąk powiedział PAP, że zarządpowiatu chce odkupić akcje PKL nawet bez wsparcia finansowego z zewnątrz.”Złożyliśmy ofertę zawierająca konkretną sumę. W każdym handlu trzebanegocjować i zbliżać się do ceny. My sporządziliśmy rzetelną wycenę spółki iona jest bazą do dalszej dyskusji. Czy negocjacje będą podjęte, to już zależyod spółki Altura. Jesteśmy gotowi do nabycia stu procent akcji PKL. Naszapropozycja został złożona w sposób formalny i takiej też odpowiedzi oczekujemy”– zaznaczył starosta.
Wyceny PKL na zlecenie starostwa tatrzańskiego dokonałajedna z czołowych polskich firm audytorskich z Warszawy. Po wynegocjowaniukwoty, zarząd powiatu tatrzańskiego chce, aby nabywcą akcji była spółkaskładająca się z powiatu oraz wszystkich gmin tegoż powiatu czyli: Zakopane,Poronin, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Biały Dunajec oraz TatrzańskiegoParku Narodowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Formalnie spółkę Polskie Koleje Linowe kupiła w 2013 r.spółka Polskie Koleje Górskie powołana przez cztery samorządy podhalańskie, naczele z Zakopanem. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił funduszinwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcjespecjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu,która jest posiadaczem 99,78 proc. akcji spółki.
W kwietniu br. górna stacja kolei głównej na szczycieKasprowego Wierchu oraz kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym, przeszła nawłasność Skarbu Państwa i PTTK. Wcześniej stan prawny własności co do tychnieruchomości i budynków stanowiących infrastrukturę kolejki byłnieuregulowany. Pomimo zakupu akcji przez zagraniczną spółkę Altura, grunty,infrastruktura i budynki na Kasprowym Wierchu pozostawały własnością PKP iPTTK, de facto były dzierżawione przez PKL.
Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należąteż kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoii Międzybrodziu Żywieckim.
„