Słupsk: Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

infotrans
29.05.2015 13:00

Słupsk, podobnie jak tysiące miast w całej Europie, włącza się w promowanie zrównoważonego transportu, lepszej jakości życia, innowacyjności, równości szans.

Program:

31 maja

Miasto w ruchu ? festyn na Placu Zwycięstwa

Prezentacja najnowszych autobusów miejskich Scanii

kreatywne warsztaty recyklingowe

Plac przed Ratuszem, 11.00­ – 15.00

1 czerwca

Spotkanie dla młodzieży: Młodzi z zieloną energią

Spotkanie ze słupską młodzieżą zaangażowną w rozwój nowoczesnych technologii związanych z zieloną energią. W centrum dyskusji znajdzie się prezentacja wybranych prac obecnych i byłych uczniów szkół średnich w Słupsku. To niezwykle inspirujące wydarzenie pozwoli nam zebrać w jednym miejscu młodych naukowców, którzy dzięki wsparciu szkolnych opiekunów sławią i będą sławić dorobek intelektualny zebrany w naszym mieście. Poza wykładami naukowymi będziemy mieli okazję podyskutować o tym, jak może wyglądać droga rozwoju ucznia/uczennicy dom światowej klasy naukowca.

Osoby prowadzące: młodzież szkolna wraz z opiekunami.

Miejsce: Urząd Miejski w Słupsku sala 211

Godzina 9:30 ? 12:00

Spotkanie dla dzieci: Ssaki Morskie ? nasi zagrożeni sąsiedzi

Prezentacja poświęcona ssakom morskim. Dowiemy się:

Co należy zrobić, kiedy zauważmy fokę na plaży?

Ile najwięcej fok jednocześnie zaobserwowali wolontariusze Błękitnego Patrolu?

Czym żywi się morświn? Jaką ma osobowość? Jakie największe zagrożenia czyhają na ssaki Bałtyku?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF – jedynej w swoim rodzaju grupy szybkiego reagowania, którzy pomagają ssakom i ptakom na polskim Wybrzeżu. Będzie interesująco, inspirująco i interaktywnie!

Osoba prowadząca: Monika Pietrasik – przyrodniczka pracująca w Fundacji WWF Polska. W Fundacji od 5 lat zajmuję się ochroną ekosystemów morskich. Z wykształcenia jest geografem.

Miejsce: Urząd Miejski w Słupsku sala 212

Godzina 10:00 ? 12:00

Debata: Nowe miasta kobiet ? rola liderek w kreowaniu nowoczesnej polityki miast

Nowoczesna polityka miejska kształtowana jest coraz częściej przez kobiety: polityczki i aktywistki związane z ruchami miejskimi, organizacjami pozarządowymi, inicjatywami kulturalnymi. Zmieniają one miasta, przykładając szczególną rolę do zrównoważonego rozwoju, równości szans, poprawy jakości codziennego życia, partycypacji społecznej.

Zapraszamy na debatę o nowych obliczach miast.

Uczestniczki:

Joanna Scheuring Wielgus – radna Miasta Torunia w kadencji 2014-2018, przewodnicząca klubu ?Czas Mieszkańców?, kandydatka ruchu ?Czas Mieszkańców? na Prezydenta Torunia w wyborach samorządowych w 2014r ( zajęła drugie miejsce, uzyskując 17,5% głosów). Prezeska Fundacji Win-Win.

Joanna Erbel – aktywistka miejska, działaczka polityczna, socjolożka, feministka, kandydatka Partii Zieloni na prezydenta m.st. Warszawy w wyborach samorządowych w 2014.

Marta Makuch ? prezeska Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Inicjatorka działań na rzecz równości szans, partycypacji i konsultacji społecznych, nowoczesnych modeli i praktyk współpracy pomiędzy samorządem a ruchami obywatelskimi.

Beata Maciejewska ? pełnomocniczka Prezydenta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji. Współzałożycielka Zielonego Instytutu, prezeska Fundacji Przestrzenie Dialogu. Aktywistka społeczna związana z ruchem Zielonych, edukatorka, autorka książek.

Moderacja: Mikołaj Chrzan ? redaktor naczelnym Gazety Wyborczej w Trójmieście.

Miejsce: Plac przed Ratuszem

Godzina: 17.00

2 czerwca

Prezentacja: Słoneczne szkoły w Słupsku

Spotkanie dla dyrektorów i dyrektorek słupskich szkół, podczas którego zaprezentowane zostaną możliwości czerpania energii ze słońca. Osoby zarzadzające placówkami oświatowymi będą miały okazję zdobyć niezbędną wiedzę pozwalającą na rozwój podległych placówek zgodnie z ekologiczną polityką miasta. Pośród szkół, które zadeklarują wolę współpracy zostanie wybrana jedna, w której Greenpeace zainstaluje panele fotowoltaiczne.

Prowadzenie: Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. Doradza organizacjom i instytucjom w zakresie ochrony środowiska oraz polityki energetycznej. Brał udział w kampaniach, które zakończyły się sukcesem nie tylko z punktu widzenia ruchu ekologicznego, ale i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Miejsce: Urząd Miejski w Słupsku sala 211,

Godzina: 8:30 ? 9:30

Inauguracyjne posiedzenie Rady Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji przy Prezydencie miasta Robercie Biedroniu, do której zaproszono ekspertów ze Słupska i całej Polski.

Urząd miasta, sala 212

Godz. 10.00-11.30

Słupsk ? zielone miasto nowej generacji? Czy takiego miasta chcemy?

Otwarte spotkanie z ekspertami z całej Polski połączone z prezentacją diagnozy i wyniku badań fokusowych przeprowadzonych wśród mieszkańców. Dyskusja ma skupiać się na dalszych kierunkach rozwoju miasta w strategii do 2022 r.

Urząd Miasta, sala 211

Godz. 12.30 ? 15.30

3 czerwca

Od kogo zależy zrównoważony rozwój?

Słonie w pokoju, albo wyzwania świata paliw kopalnych”

*Szybko, coraz szybciej: życie w świecie wzrostu wykładniczego

*Powiązania: gospodarka-energia-środowisko

*Studia przypadków: ropa, węgiel, zmiana klimatu

*Ekstrapolując przeszłość w przyszłość ? diagnoza drogi do przyszłości.

To tylko część tematów jakie poruszy nasz gość Marcin Popkiewicz z pracownikami słupskiego magistratu. Dyskusja poświęcona będzie globalnym zmianom w kontekście decyzji podejmowanych na szczeblu miasta.

Prowadzenie: Marcin Popkiewicz ? absolwent wydziału Fizyki UW.Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko,

autor bestsellera „Świat na Rozdrożu”, redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl.

Miejsce: Urząd Miejski w Słupsku, sala 211

godz 9:00 ? 12:30