Śląska kolej, olsztyński ITS i bydgoskie tramwaje ze wsparciem UE

infotrans
18.03.2020 09:30

Komisja Europejska zapowiedziała, że w ramach politykispójności Unia zainwestuje ponad 1,4 mld euro w zielone projekty realizowane wsiedmiu państwach członkowskich, w tym w Polsce.

14 projektów – cztery z Polski

17 marca KE zatwierdziła pakiet inwestycyjny o wartościponad 1,4 mld euro z funduszy UE dotyczący 14 dużych projektówinfrastrukturalnych realizowanych w siedmiu państwach członkowskich, w tym wPolsce, Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii i na Węgrzech.

Projekty obejmują takie obszary jak środowisko, zdrowie,transport i energia, a ich celem będzie pobudzenie gospodarki unijnej,inwestycje w ochronę środowiska i poprawę jakości życia obywateli.

Spójność i Rozwój

Z puli 1,4 mld euro ponad 177 mln euro unijnych środkówprzekazanych zostanie na inwestycje w Polsce, w tym:

  • 54 mln euro z Funduszu Spójności pozwolą sfinansowaćinwestycje w infrastrukturę energetyczną w północnej i północno-zachodniejPolsce, w tym budowę linii przesyłowej energetycznej i podstacjielektroenergetycznych. Projekt obejmujący obszar o powierzchni niemal 380 kmkw., będzie wspierał produkcję i dystrybucję czystej i bezpiecznej energii,ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza.

  • 85 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnegoprzekazane zostanie na inwestycje w transport publiczny w Olsztynie, w tymrozbudowę tras tramwajowych i autobusów oraz instalację inteligentnego systemutransportowego. Ma to zachęcić mieszkańców do korzystania z transportupublicznego i zmniejszyć ruch samochodowy w mieście, co będzie miało korzystneskutki dla środowiska. 38 mln euro z Funduszu Spójności sfinansuje modernizacjęsieci tramwajowej w Bydgoszczy.

  • 76 mln euro środków UE przeznaczy również na unowocześnienieczterech odcinków linii kolejowych w województwie śląskim, o łącznej długościprawie 52 km. Skróci to czas podróży i zanieczyszczenie powietrza, ajednocześnie poprawi interoperacyjność i bezpieczeństwo kolei.

Poza Polską

Wśród wybranych projektów znalazły się m.in. inwestycja wsieć kolejową w Chorwacji, w tym zakup 21 nowych pociągów elektrycznych imodernizacja krajowego taboru; budowa nowej linii elektroenergetycznej wCzechach, co zwiększyć ma bezpieczeństwo energetyczne UE i produkcję energiiodnawialnej; oraz modernizacja transportu publicznego w Portugalii, w tym metraw Porto.

-„W trudnych czasach dla naszego kontynentu ważne jest,aby polityka spójności nadal wspierała gospodarkę z korzyścią dla obywateli.Przyjęte dzisiaj duże projekty pokazują konkretne rezultaty finansowaniaunijnego, a w szczególności polityki spójności: pomoc dla regionów i miast,które stają się bezpieczniejszym, czystszym i wygodniejszym miejscem dla ludzii przedsiębiorstw. Wiele z zatwierdzonych projektów przyczynia się również dorealizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu” – powiedziała komisarz UEds. spójności i reform Elisa Ferreira. (PAP)