Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Sejm: Pytanie o bilety

infotrans
30.10.2008 19:49

Czy ministerstwo zniesie obowiązek dokumentowania służbowych podróży biletami –zapytały szefową resortu pracy trzy posłanki PiS. –Rozważymy to przy okazji kolejnej nowelizacji rozporządzenia –zapowiedziała Joanna Fedak. Zmiana przepisów planowana jest na koniec tego roku.
„Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 30 listopada 2006 r., które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2007 r., nakłada m.in. obowiązek rozliczenia kosztów podróży pracownika poprzez załączenie dokumentów (rachunków) potwierdzających poszczególne wydatki. Zmiana ta utrudnia rozliczenie delegacji pracownikom sfery budżetowej, np. nauczycielom”–przekonywały w interpelacji Jadwiga Wiśniewska, Elżbieta Witek i Anna Zalewska.
Zdaniem posłanek, praktyka pokazuje, że w delegację udaje się zazwyczaj grupa osób, podróżując samochodem, ponieważ tak jest szybciej i często taniej. Nie można rozliczyć jednak tego przejazdu, bo nie ma dowodu, czyli biletu.
Czy ministerstwo dokona takiej nowelizacji rozporządzenia, aby nie było obowiązku dokumentowania podróży biletami –zapytały w konkluzji.
„Proponowane uproszczenie zasad zwrotu pracownikowi kosztów podróży odbytej publicznym środkiem transportu będzie rozważone w bieżącym roku”–odpowiedziała szefowa resortu pracy, Joanna Fedak. Jak jednak pokreśliła, zgodnie z przepisami środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej określa pracodawca.
„Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na podróż służbową samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę”–przypomniała.
Zgodnie z §8a rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej na wniosek pracownika pracodawca przyznaje zaliczkę na niezbędne koszty podróży. Rozliczenie kosztów podróży przez pracownika jest dokonywane w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia.
„Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczególne wydatki;nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami. Jeżeli uzyskanie dokumentu (rachunku) nie jest możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania”–zauważa Joanna Fedak.
Stosowne udokumentowanie kosztów podróży odbytej publicznym środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę (§5 ust. 1–2 rozporządzenia) obejmuje moim zdaniem także załączone bilety za przejazd np. pociągiem, autobusem – wyjaśnia.
Jak dodaje, obowiązek dokumentowania przejazdu prywatnym samochodem wynika z przepisów m.in. art. 21 ust. 1 pkt 23b i art. 23 ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), które określają warunki, jakie musi spełniać „ewidencja przebiegu pojazdu”.
Nowelizacja rozporządzeń dotyczących podróży służbowych pracowników jednostek sfery budżetowej jest zaplanowana na grudzień. Z naszych informacji wynika, że przede wszystkim resort chce doprowadzić do połączenia rozporządzeń w sprawie podróży krajowych i zagranicznych oraz podnieść obowiązujące stawki.