Sejm przyjął ustawę o lotniskach
Sejm w piątkowym głosowaniu przyjął ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Ma ona ułatwić pozyskiwanie gruntów pod budowę lotnisk. W głosowaniu wzięło udział 424 posłów. Wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem ustawy.
Nowe przepisy oparte są na rozwiązaniach ustawy z kwietnia 2003 r. o zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Przyjęta ustawa reguluje przepisy dot. zezwolenia na realizację inwestycji w lotniska użytku publicznego, lokalizacji przedsięwzięcia, zatwierdzenia podziału nieruchomości, przejmowania z mocy prawa własności nieruchomości i zezwoleń na rozpoczęcie robót budowlanych.
Zgodnie z ustawą wydawana będzie tylko jedna decyzja administracyjna – zezwolenie na realizację inwestycji. Wniosek będzie rozpatrywał wojewoda. Decyzja będzie wydawana w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Przed złożeniem wniosku będzie trzeba uzyskać opinie zarządu województwa, zarządu powiatu oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jedynie w wyjątkowej sytuacji, gdy opinia taka nie zostanie wydana w terminie 14 dni od dnia zwrócenia się o jej wyrażenie, wniosek może być złożony właściwemu wojewodzie.
W decyzji znajdzie się także wykaz nieruchomości bądź ich części, które stają się własnością Skarbu Państwa lub odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego.
Ustawa wskazuje osoby, którym przysługuje odszkodowanie z tytułu pozbawienia praw do nieruchomości oraz wypłata odszkodowania w sytuacji, gdy na prawie własności bądź na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości ustanowiono ograniczone prawa rzeczowe.
Przyjęto zasadę, że nieruchomości znajdujące się w obszarze lotniska, a stanowiące własność Skarbu Państwa, nie mogą być przedmiotem obrotu. Rozwiązanie to ma zapobiegać spekulacyjnemu obrotowi gruntami.
Projekt przewiduje również sankcje karne za niewydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji.
Zakładający lotnisko będą też mieli prawo nabywania na rzecz Skarbu Państwa tzw. 'resztówek’ – leżących poza obszarem lotniska części nieruchomości, które nie nadają się do wykorzystania na dotychczasowe cele. Takie rozwiązanie – zdaniem autorów ustawy – powinno usprawnić proces wykupu gruntów.