Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Rzeszów: Transportowe decyzje

infotrans
16.05.2008 18:23

21 maja prezydent Rzeszowa podpisze umowę wstępną do realizacji rewolucyjnego projektu 'Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic’.
Za 300 mln zł unowocześniony zostanie rzeszowski transport. Dzięki pieniądzom z Unii pojawi się kilkadziesiąt nowych autobusów, system sterowania ruchem, nowe łączniki pomiędzy ulicami, elektroniczny bilet. Będą też szynobusy. To przewiduje projekt, do którego preumowę z MRR podpisze w najbliższą środę, 21 maja, prezydent Rzeszowa. Natomiast już w najbliższy poniedziałek sprawa trafi na radę miasta. Z akceptacją radnych na poniedziałkowej sesji prawdopodobnie nie będzie problemu. – Jest to flagowy projekt, który da miastu oddech. Nie spodziewam się, aby ktokolwiek był przeciw temu, aby unowocześnić miejski transport. Ważne jest w nim nie tylko to, że miasto będzie miało kilkadziesiąt nowych autobusów, sterowanie ruchem, nowe łączniki pomiędzy ulicami, elektroniczny bilet, ale także to, że zyskamy inne niż autobusy formy transportu, z których skorzystają nie tylko rzeszowianie, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości – mówi Konrad Fijołek, przewodniczący rady miasta. Te inne formy transportu, o których wspomina Fijołek, to szynobusy, które mają zostać kupione z unijnych pieniędzy. Cztery tego typu pojazdy będą poruszać się po istniejących torach kolejowych i zatrzymywać na istniejących już i nowych przystankach przy torach. Stacjami granicznymi dla nich mają być: Łańcut, Sędziszów, Głogów Młp. i Boguchwała. – Każdy z szynobusów będzie miał 130 miejsc siedzących i ok. 180 stojących – tłumaczy Chłodnicki. – To dobra wiadomość dla mieszkańców mojej gminy. Dobre połączenie ze stolicą województwa jest dla nas bardzo ważne – mówi Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza.
Podpisanie w najbliższą środę preumowy będzie oznaczało rozpoczęcie prac nad uszczegółowieniem projektu programu 'Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic’ – chodzi m.in. o sporządzenie studium wykonalności oraz dokumentacji projektowej. – Komplet dokumentów będzie jeszcze akceptowany przez Brukselę. Gdy tam na naszym projekcie złożone zostaną podpisy, startujemy – mówią urzędnicy. Kiedy ten start nastąpi? – Być może już pod koniec 2009 roku. Realizacja potrwa do 2012 roku – mówi Chłodnicki.