Rzeszów kończy z papierowymi biletami w autobusach

infotrans
13.12.2019 08:30

ZTM w Rzeszowie wraz z partnerami rozpoczął instalacjęnowoczesnego systemu kasowników, dzięki którym za przejazd autobusem będziemożna zapłacić zbliżeniowo – kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem – bezkonieczności posiadania papierowego biletu.

Rozwiązanie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie,a także pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu rozliczeń korzystającego z modeluMass Transit Transaction (MTT). Umożliwi on m.in. wprowadzenie inteligentnejtaryfy służącej do automatycznego naliczania opłat jedynie za rzeczywiścieprzejechany przez pasażera odcinek trasy. Od stycznia

Począwszy od stycznia2020, nowe kasowniki będą pojawiać się w kolejnych autobusach ZTM i MPKw Rzeszowie. Podobnie jak te używane dotychczas, umożliwią korzystanie ztradycyjnych biletów oraz Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Nowością będziemożliwość opłacania przejazdu za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych lubinnych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak smartfon, opaska,czy smartwatch. Dzięki temu pasażerowie będą mieli możliwość opłaceniaprzejazdu, bez konieczności kupowania papierowego biletu, a więc w pełnicyfrowo i ekologicznie.

Płatności zbliżeniowe w transporcie publicznym to szybkie iwygodne rozwiązanie, przyjazne dla pasażerów. Po wejściu do autobusu wystarczypodejść do kasownika i zbliżyć kartę płatniczą lub RKM do kasownika, któryautomatycznie rozpozna jej rodzaj.Informacja o opłaceniu przejazdu jest zapisywana w systemie biletowymZTM Rzeszów. W razie kontroli biletów posłuży ona do potwierdzenia, że pasażerposługujący się kartą, opłacił bilet uprawniający do przejazdu. Rozwiązanieumożliwia korzystanie z ulg na przejazdy, które działają tak, jak przydotychczasowej obsłudze karty RKM.

Monterski timing

W pierwszej fazie wdrożenia nowe kasowniki zostanązainstalowane w 50 pojazdach:

  • 10 x Autosan Sancity 12,

  • 10 x Solaris Urbino 12 electric,

  • 30 x Solaris Urbino 18.

W kolejnej fazie wdrożenia, która zaplanowana jest na wiosnę2020r. nowe kasowniki pojawią się we wszystkich rzeszowskich autobusach:

  • 60 x Mercedes-Benz Citaro,

  • 20 x Autosan Sancity 10,

  • oraz 70 autobusach Miejskiego PrzedsiębiorstwaKomunikacyjnego w Rzeszowie.

W kasowniki z funkcją płatności kartą bankową zostaniewyposażonych także 60 nowych autobusów Autosan Sancity 12 CNG, które wejdą doeksploatacji od 2020 roku. Wszystkie autobusy z nowymi kasownikami, podobniejak same kasowniki będą oznakowane naklejkami z informacją o możliwościpłacenia za przejazd kartą.

Mass Transit Transaction

System instalowany w rzeszowskim ZTM zalicza się donajnowocześniejszych w Europie i docelowo będzie pierwszym w Polsce zastosowaniemna dużą skalę koncepcji Mass Transit Transaction. Umożliwi udostepnienieużytkownikom innowacyjnych rozwiązań i niespotykanych w innych rozwiązaniachmożliwości.

Oprócz korzyści dla środowiska wynikających z ograniczenia użyciabiletów papierowych dostarczy oszczędności związanych z kosztami ich produkcji oraz dystrybucji.Pasażerowie zyskają też możliwość płacenia za przejazd według inteligentnejtaryfy, elastycznie dostosowującej się do trasy przejechanej przez pasażera lubczasu podróży.

Rzeszowscy partnerzy

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z czołowymifirmami specjalizującymi się w nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych dlasmart cities i systemów komunikacji miejskiej. Nowoczesne kasowniki dostarczafirma R&G z Mielca. Za uruchomienie i integrację systemów odpowiadająspecjalistyczne firmy Solveo oraz Bee-Tech, a bezpieczeństwo płatności isprawną obsługę transakcji gwarantuje eService – największy polski procesortransakcji bezgotówkowych, który jest też dostawcą systemu rozliczeniowego dlawdrażanego rozwiązania.

Partnerem wdrożenia jest organizacja płatnicza Visa,która współpracuje z wieloma miastami wPolsce i za granicą, wspierając wdrażanie płatności zbliżeniowych wrozwiązaniach dla transportu miejskiego.

Bezgotówka przyszłość

-„Płatności zbliżeniowe stały się najchętniej wybieranąmetodą płatności bezgotówkowych w Polsce, a Polacy są światowymi liderami podwzględem ich wykorzystania. Nowoczesne miasta również dostrzegają ich zalety iwykorzystują je, by lepiej zarządzać swoimi zasobami a przy tym zwiększać komfort życiamieszkańców. Płynące z tego korzyści świetnie rozumieją władze Rzeszowa, któredecydując się na uruchomienie tak nowoczesnego systemu rozliczeń w transporciemiejskim, wprowadzają swoje miasto do europejskiej czołówki – powiedziałaJoanna Seklecka, prezes Zarządu eService.

-„ZTM Rzeszów konsekwentnie realizuje politykę wdrażanianowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym, mając na uwadze komfortpodróży i oczekiwania pasażerów, Rzeszowian, gości i turystów. Cieszę się, żetakże obecne wdrożenie wpisuje się w ten postulat a jednocześnie pozwala Miastu zachowaćprymat lidera technologicznego – powiedział Tomasz Wesołowski, kierownik DziałuInteligentnych Systemów Transportowych, Zarząd Transportu Miejskiego wRzeszowie

-„Podążając za globalnym trendem widocznym w wielu miastach nacałym świecie, Rzeszów poprawi jakość codziennych podróży komunikacją miejską,eliminując uciążliwą dla mieszańców i turystów konieczność kupowaniatradycyjnych biletów. Bezgotówkowe płatności w transporcie miejskim gwarantująpasażerom możliwość szybkiego, wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się wcoraz bardziej zatłoczonych miastach. –powiedział Maciej Mironiuk, ekspert ds. rozwiązań płatniczych wtransporcie, Visa. – Sprawny system transportu publicznego, który umożliwiapłynną podróż, jest kluczem nie tylko dozadowolenia mieszkańców, ale także do sukcesu ekonomicznego miasta. Rozwiązaniewdrażane w Rzeszowie jest jednym z najnowocześniejszych i działa podobnie jakte w Londynie, Nowym Jorku czy Singapurze – dodał.

Wdrożeniu inteligentnego systemu opłat za przejazdytowarzyszyć będzie kampania edukacyjno-informacyjna ZTM Rzeszów, zachęcającapasażerów do korzystania z tego nowoczesnego i komfortowego rozwiązania.