Rzeki dla regionów
infotrans
25.06.2013 14:54
Rzeki dla regionów
„Rzeki dla regionów –czy stać nas na projekty cywilizacyjne?”to tegoroczny temat warsztatów poświęconych problematyce kompleksowego zagospodarowania rzek, które odbyły się w sobotę (22 czerwca) w bydgoskiej marinie oraz na pokładzie statku do Solca Kujawskiego. Uczestnicy spotkania podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Kujawsko-Pomorskiego Klastra Wodnego, przyjęli też stanowisko w sprawie aktywizacji Wisły. Organizatorem spotkania był Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Wzięli w nim udział przedstawiciele administracji rządowej (m.in. Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, Urzędów Żeglugi Śródlądowej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska), samorządowej, ośrodków naukowych oraz środowiska biznesowego i organizacji zainteresowanych rewitalizacją dróg wodnych. Samorząd województwa reprezentowali przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta, marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz radni województwa Silvana Oczkowska, Elżbieta Krzyżanowska, Ewa Łapińska, Grzegorz Gaca oraz Przemysław Przybylski. Tegoroczne warsztaty rozpoczęły się w nowoczesnej Przystani Bydgoszcz. Uczestnicy spotkania zwiedzili także Wyspę Młyńską, Jaz Walcowy na Brdyujściu, a część spotkania odbyła się na pokładzie statku „Wanda”, który przepłynął z Bydgoszczy do Solca Kujawskiego.
Tematami warsztatów były obecny stan i przyszłość projektowanych w Polsce międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70, a także możliwości zwiększenia atrakcyjności i stymulowania rozwoju regionów położonych wzdłuż śródlądowych dróg wodnych poprzez wykorzystanie potencjału transportowego, energetycznego i turystycznego rzek oraz zintegrowania Wisły z międzynarodową siecią transportową TEN-T. –„Podczas spotkania podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia Kujawsko-Pomorskiego Klastra Wodnego. Klaster, który w przyszłości może przyjąć formę stowarzyszenia, skupiałby przedsiębiorców z regionu, środowisko naukowe reprezentowane m.in. przez UKW w Bydgoszczy oraz Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Notecią, a także instytucje i stowarzyszenia zainteresowane gospodarczym i turystycznym wykorzystaniem rzek –mówi marszałek Piotr Całbecki. Projekt listu intencyjnego można przeczyta tutaj
Uczestnicy spotkania przyjęli również Stanowisko w sprawie aktywizacji rzeki Wisły, w którym apelują o przywrócenie jej znaczenia dla gospodarki krajowej i europejskiej poprzez krajowy program rewitalizacji Wisły. Projekt stanowiska znajduje się tutaj. W czasie warsztatów przedstawione zostały założenia budowy platformy multimodalnej w województwie kujawsko-pomorskim, która stanowiłaby niezbędne zaplecze dla portów morskich. Tematem dyskusji był wpływ budowy kolejnego stopnia wodnego na Wiśle na poprawę warunków żeglugowych. Omówiona została również idea utworzenia Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych, którego celem będzie m.in. kreowanie zintegrowanej polityki zagospodarowania rzek, monitorowanie stanu śródlądowych dróg wodnych, gromadzenie danych z kraju i zagranicy oraz upowszechnianie wiedzy i informacji na temat dróg wodnych. Uczestnicy spotkania rozmawiali również o propozycji ustanowienia Zarządu Dorzecza Dolnej Wisły w województwie kujawsko-pomorskim z siedzibą w Bydgoszczy, w sprawie którego zostało opracowane stanowisko sejmiku województwa (stanowisko tutaj).