Rząd: Do 2035 powstanie nowy transportowy system. Szkieletem CPK

infotrans
06.10.2021 11:00
Do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy najwyższej, światowej jakości - powiedział we wtorek, 5 października, w Poznaniu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Dzięki realizacji CPK przejazd pociągiem między Poznaniem a Warszawą potrwa ok. 1,5 godz. - dodał.

OD CPK

-"Nasz cel jest taki, żeby prawie cała Polska była w zasięgu pół godziny dojazdu do stacji, z której można uzyskać połączenia do całego kraju" - dodał Marcin Horała.

Podkreślił on, że dzięki CPK powstanie szkielet, w oparciu o który można budować i rozwijać sieć kolejową w poszczególnych częściach Polski.

-"Dalsze rozprowadzanie ruchu to już będzie inicjatywa PKP PLK, samorządów – my dajemy tę podstawę, ten kręgosłup, główny krwioobieg, z którego wychodzić będą kolejne połączenia, docierające pewnie docelowo do każdej gminy – to już zapewne w ramach przywracanych połączeń autobusowych. Spójny system inicjatywy, którą oferuje państwo: od CPK, przez Krajowy Program Kolejowy, przez program Kolej plus czy wreszcie program autobusowy zbuduje ten nowy, docelowy system transportu kraju" - tłumaczył.

Dwie perspektywy

Jak podkreślił, osiągnięcie stanu docelowego jest "rozpisane na mniej więcej dwie unijne perspektywy finansowe, czyli do roku 2035".

-"Ale to, co wtedy osiągniemy, to będzie system transportowy naprawdę najwyższej jakości. Polska pod względem transportu będzie grała w ekstraklasie światowej – teraz tak niestety nie jest. Mamy w Polsce ponad 400 miast, które w ogóle nie mają połączeń kolejowych. To w krajach wysoko rozwiniętych, ale nawet takich, jak Czechy, Słowacja czy Węgry się nie zdarza. Więc mamy tutaj pewną lukę do zapełnienia" – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK.

Jak ocenił, dzięki temu Polska gospodarka dostanie "dodatkowy dopalacz", bo dobry transport to podstawa współczesnej gospodarki.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. (PAP)