Rusza projekt BiT City aglomeracji bydgosko-toruńskiej
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, prezydenci Bydgoszczy i Torunia oraz burmistrz Solca Kujawskiego 30 lipca podpisali pre-umowy dotyczące realizacji BiT City. To pierwszy, związany z finansowaniem, krok do budowy m.in. tramwaju do Fordonu. – To niezwykle ważny dla nas moment – powiedział po złożeniu podpisu na dokumentach prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. – Z punktu widzenia bydgoszczan najważniejsza jest budowa linii tramwajowej do Fordonu, jednak pre-umowy dotyczą aż trzech obszarów, które usprawnią komunikację wewnątrz metropolii bydgosko-toruńskiej, którą budujemy.
Pierwszy obszar to inwestycje tramwajowo-kolejowe w Toruniu;drugi dotyczy głównie komunikacji publicznej pomiędzy miastami, obejmuje m.in. zakup siedmiu nowoczesnych jednostek obsługujących trasę kolejową Bydgoszcz – Toruń oraz budowę wiaduktu kolejowego w Solcu Kujawskim. Dla mieszkańców Bydgoszczy najważniejsza jest trzecia część, czyli budowa tramwaju do Fordonu, a także – leżąca w zakresie realizacji przez Urząd Marszałkowski – inwestycja związana z powstaniem linii kolejowej z centrum Bydgoszczy do portu lotniczego.
Całość dofinansowania europejskiego wyniesie ponad 124mln euro, w tym ponad 47 mln euro stanowi dofinansowanie budowy linii tramwajowej do Fordonu. Przypomnijmy, że w tym celu w lutym br. bydgoscy radni przyjęli zaproponowaną przez prezydenta Konstantego Dombrowicza uchwałę o utworzeniu spółki Tramwaj Fordon. – Obecnie jesteśmy na etapie wyboru projektanta inwestycji – wyjaśnia zastępca prezydenta Bydgoszczy Lucyna Kojder-Szweda. – Złożono siedem ofert, rozpiętość finansowa jest spora, bo dwie najtańsze ofert wyceniają koszty projektowe na ok. 5 mln zł, najdroższa na 16 mln zł. Umowa na projektowanie linii zostanie podpisana najprawdopodobniej za kilka tygodni. Prace projektowe potrwają około roku. Jednak w międzyczasie trasa, po której przebiegać będzie linia tramwajowa do Fordonu, zostanie oznaczona tak, aby mieszkańcy mogli się z nią zapoznać. Projekt BiT City na początku tego roku wpisany został do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. „Szybka Kolej Metropolitalna w bydgosko-toruńskim obszarze metropolitalnym BiT City oraz integracja systemów transportu miejskiego’.