Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Rusza Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych

infotrans
01.10.2008 13:25

W spotkaniu wzięli udział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz pełniący obowiązki Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Lech Witecki.

W dniu 26 września b.r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Grzegorz Schetyna zaprezentował dziennikarzom rządowy program budowy dróg lokalnych. – Mamy nadzieję, że nastąpi przełom w budowie dróg lokalnych. Otwieramy się na samorządy, mamy nowy pomysł na szybką poprawę stanu dróg lokalnych w Polsce –powiedział m.in. Wicepremier Grzegorz Schetyna. –mówiąc o założeniach programu. Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych ma trwać trzy lata, od 2009 r. do 2011 r. Każdego roku z budżetu państwa na budowy dróg lokalnych rząd przeznaczy ok. miliarda złotych. Inwestycje będą realizowane w systemie projektów finansowanych w połowie przez rząd, a w połowie przez beneficjentów składających projekty – samorządy.

W spotkaniu wzięli udział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz pełniący obowiązki Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Lech Witecki.

Wicepremier Schetyna przedstawił zasady funkcjonowania programu, mówiąc o współpracy wojewodów, marszałków województw i przedstawicieli regionalnych Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wicepremier dodał, że program ma trwać od 2009 do 2011 roku. -Chcemy, by w każdym roku, z budżetu państwa, żebyśmy przekazywali 1 mld zł na projekty dofinansowania dróg powiatowych i gminnych. Chcemy to robić razem z samorządami, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, Ministrem Infrastruktury, a także Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Wicepremier. -Mówimy o tym, żeby w październiku przyjąć uchwałę Rady Ministrów, a później rozporządzenie, które opisze jak procedura będzie wyglądać – dodał Grzegorz Schetyna – W każdym województwie już w listopadzie powstaną specjalne zespoły, które oceniać będą projekty zgłaszane przez samorządy. Do końca grudnia zostaną ocenione projekty, tak by do końca lutego rozstrzygnąć procedury przetargowe i ruszyć z budową od 1 marca –powiedział m.in. szef MSWiA – To jest projekt marzec – listopad, chcemy do końca listopada zakończyć wszystkie prace budowlane, by w grudniu ruszyć z kolejną oceną wniosków na kolejny rok. Rząd planuje budowę ok. 2000 dróg gminnych lub 1000 km dróg powiatowych, a w każdym województwie ok. 80 km nowych dróg –zapewnił Grzegorz Schetyna.
Minister Cezary Grabarczyk poinformował, że Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych będzie zintegrowany z rządowym programem budowy dróg krajowych. Nowowybudowane i zmodernizowane drogi lokalne, autostrady, drogi ekspresowe, stworzą system, który poprawi polską infrastrukturę przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. – Ten rząd jest pierwszym, który traktuje budowę infrastruktury w Polsce nie jako zadanie jednego ministerstwa ale wspólną sprawę samorządów i państwa. –powiedział m.in. Minister Cezary Grabarczyk –oceniając Program jako platformę współpracy samorządów i regionalnej administracji rządowej. Pierwszy rok funkcjonowania Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych będzie testem zdolności administracji lokalnej, która aby napisać dobry projekt będzie musiała tworzyć koalicje samorządowe. Obaj ministrowie są jednak przekonani, że samorząd sprosta nowemu zadaniu, bowiem doświadczenia w realizacji projektów i pozyskiwania środków na ich realizację są w „Polsce Samorządowej”ogromne. – Samorządy doskonale wiedzą jak pozyskiwać pieniądze i jak je właściwie wydawać – dodał na zakończenie szef MSWiA.

W spotkaniu wzięli udział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz pełniący obowiązki Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Lech Witecki.

Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych to wieloletni projekt mający na celu wsparcie samorządów terytorialnych w modernizacji sieci dróg, który w latach 2009-2011 ma zapewnić budowę lub przebudowę kilku tysięcy kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Źródłem finansowania Programu będzie rezerwa w budżecie państwa. Wysokość tej rezerwy w roku 2009 wyniesie 1 miliard złotych. Budżet państwa sfinansuje do 50% kosztów każdej zgłoszonej inwestycji. Efekty budowy dróg w ramach Programu będą monitorowane przez MSWiA, który będzie przedstawiał coroczne sprawozdania z realizacji zadań Programu.
Program umożliwia samorządom:
– modernizację kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych prowadzące do zwiększenia płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa;
– tworzenie powiązań sieci dróg samorządowych z siecią autostrad i dróg ekspresowych prowadzące do zwiększenia dostępności lokalnych ośrodków gospodarczych;
– poprawę koordynacji zarządzania drogami publicznymi w miastach.
Dotychczas samorządy, bez wsparcia administracji rządowej, nie były w stanie poradzić sobie z narastającym problemem modernizacji dróg lokalnych. Dzięki takim inwestycjom poprawić mają się warunki życia mieszkańców oraz dostępność komunikacyjna obszarów dotychczas słabo dostępnych komunikacyjnie. Aż 338 tys. kilometrów dróg publicznych spośród 360 tys. kilometrów, zarządzanych jest przez samorządy gminne i powiatowe.
Wypowiedzi ministrów dostępne są na stronie: http://www.kprm.gov.pl/s.php?id=2582.