Rower w komunikacji miejskiej
Czy można przewozić rower komunikacją miejską? Kiedy należyustąpić miejsca? Pokaże to nowy spot, którego emisja ruszyła 15 marca.
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie wspólnie ze stołecznymi przewoźnikami chceprzypomnieć pasażerom zasady przewożenia jednośladów komunikacją miejską.
{https://www.youtube.com/watch?v=XpSsOnKJjrk}
Czy można przewozić rower w pojazdach komunikacji miejskiej?Tak, jeżeli jest wolne miejsce. Należy jednak pamiętać, że zgodnie zregulaminem przewozów, w pojazdach wydzielone są miejsca dla osób poruszającychsię na wózkach inwalidzkich oraz dla wózków dziecięcych. Osoby te mająpierwszeństwo, więc jeżeli chcą wejść do pojazdu, to pasażer przewożący rowerpowinien ustąpić im miejsca.
Gdy chcemy z rowerem podróżować autobusem czyniskopodłogowym tramwajem, powinniśmy wejść do pojazdu drugimi drzwiami.Naprzeciw nich znajdziemy miejsce, gdzie można ustawić jednoślad. Do pociągówmetra wsiadać należy pierwszymi i ostatnimi drzwiami składu. W pociągach SKM iKM trzeba szukać specjalnych oznaczeń informujących o przedziale dla pasażerówz rowerami lub większym bagażem.
{https://www.youtube.com/watch?v=1faD4UTTIJo}
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przewożąc rower należy uważać żeby nie pobrudzić pasażerów inie utrudniać innym wsiadania i wysiadania z pojazdu. Najlepiej robić to pozagodzinami szczytu, gdy w komunikacji miejskiej nie ma tłoku. Pamiętać trzebateż, że przewóz roweru to przywilej, który powinien być wykorzystywany wwyjątkowych okolicznościach, takich jak awaria jednośladu czy załamanie pogody. Rower traktowany jest jako bagaż, więc przewozić go możnabezpłatnie. Cyklista musi oczywiście posiadać bilet.
Współorganizatorami akcji są Miejskie Zakłady Autobusowe,Tramwaje Warszawskie i Metro Warszawskie.
Spot informujący o zasadach przewożenia rowerów wyświetlanybędzie do 10 kwietnia w metrze, tramwajach oraz w autobusach MZA.
„