Rośnie popularność e-dowodu

infotrans
07.06.2019 11:30

Prawie 850 tys. osób złożyło wnioski o dowód osobisty wciągu trzech miesięcy od czasu wdrożenia e-dowodu – poinformowało MinisterstwoCyfryzacji w komunikacie. Według resortu w czerwcu liczba takich wnioskówpowinna przekroczyć milion.

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Odbierajągo wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca i później.

ABC e-dowodu

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany bezstykowy chip.Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie zadministracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowaniesię do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie zautomatycznych bramek granicznych na lotniskach.

„Wymiana tradycyjnych dowodów na e-dowody nie jestobowiązkowa. Mimo to już pierwszy dzień wdrożenia dowodów z warstwąelektroniczną pokazał, że wielu Polaków czekało na e-dowody” – oceniłcytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak podał resort,tylko 4 marca złożono 18 tys. 640 wniosków o e-dowód. W sumie od 4 marca do 3czerwca zawnioskowało o niego 848 tys. 530 osób. „A to oznacza, że wczerwcu obsłużymy pierwszy milion wniosków o e-dowód” – ocenił szef MC.

Resort podał, że większość ze złożonych dotychczas wnioskówjest już obsłużona. Ponad 750 tys. e-dowodów zostało już wysłane do gmin i tamczeka na odbiór. Nowym dokumentem legitymuje się niemal pół miliona osób. Jakpodał resort, niemal połowa osób, które odebrały nowe dokumenty, aktywowaławarstwę elektroniczną (224 tys. 560).

Zewnętrznie e-dowód wygląda podobnie do poprzedniej wersjidowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie)jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie.Numer ten jest potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu.Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwieelektronicznej przez osoby nieuprawnione. E-dowód działa bezstykowo, cooznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

Procedura wyrabiania

W samej procedurze składania wniosków zmieniło się niewiele.Nieznacznie zmienił się formularz wniosku, który został poszerzony o możliwośćwskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję zpytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisuosobistego.

Korzystanie z warstwy elektronicznej w nowym dowodzie niejest obowiązkowe, można jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i zrobić topóźniej, w dowolnym momencie.

Z kolei, aby móc korzystać ze wszystkich funkcji e-dowodu,należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PINdo profilu osobistego (cztery cyfry). Kody te (w sposób podobny do tego znanegoprzy kartach do bankomatów) można ustalić w urzędzie przy odbiorze albopóźniej, w dowolnym momencie.

Przy odbiorze dowodu osobistego otrzymuje się również kodPUK (o zastosowaniu podobnym to tego w telefonie komórkowym: po wpisaniunieprawidłowego kodu PIN, można wpisać kod PUK i później na nowo korzystać zewszystkich funkcjonalności e-dowodu). Podawanie kodu PIN będzie potrzebnezawsze, gdy chcemy złożyć podpis osobisty lub zostać uwierzytelnionym. Wdowolnym momencie posiadacz dowodu osobistego może dokonać zmiany kodu PIN: wurzędzie lub przy wykorzystaniu aplikacji umożliwiającej dokonanie takiejczynności.

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli ma się ważnydowód osobisty, nie trzeba składać wniosku. Podobnie jak poprzednia wersja, e-dowódbędzie ważny przez 10 lat. Według planów dowody z warstwą elektroniczną będązastępować dotychczasowe dowody stopniowo – w miarę ich naturalnego procesuwymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jegoutraty). Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód jestbezpłatna.

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego wpierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. (PAP)