R&G chce wyposażyć tarnowskie autobusy w ekrany LCD i monitoring z rozpoznawaniem twarzy

infotrans
07.08.2018 08:48

Niedawno pisaliśmy o tym jak MPK Tarnów chce wyposażyć swoje starszeautobusy w tablice LCD czy też w monitoring z rozpoznawaniem twarzy.

Przewoźnik prowadzi 2 postępowaniaw trybie zapytania ofertowego dla każdej z inwestycji. Wiemy już kto jestzainteresowany wykonaniem rzeczonych przedsięwzięć.

Tablice LCD i 1 oferta

W zamówieniu na dostawę i montażwewnętrznych tablic informacyjnych LCD do 55 autobusów ofertę złożyła 1 firma.Jest nią R&G Plus Sp. z o.o., a jej propozycja opiewa na cenę243540,00 PLN brutto oraz termin wykonania zamówienia od 17 września do16 października. Firma chce udzielić gwarancji na przedmiot zamówienia wokresie 36 miesięcy. Problem w tym, że zamawiający miał przygotowany budżet nato zadanie w wysokości 202950,00 PLN. MPK ma zatem 2 wyjścia –znalezienie dodatkowych środków i akceptację oferty albo unieważnienieprzetargu. Dodajmy, że inwestycja w tablice LCD jest realizowana w ramachwiększego projektu pod nazwą: „Poprawa jakości komunikacji miejskiej naobszarze działania Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie”. Zamówienie jestwspółfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach MałopolskiegoRegionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Monitoring i… brak zaskoczenia

Z kolei monitoring wizyjny doautobusów z wariantem rozpoznawania twarzy dostarczyć chce również 1 firma. I wtym przypadku jest to także R&G Plus. Cena złożonej oferty wynosi353748,00 PLN brutto i mieści się ona w budżecie zamawiającego, który zamknąłsię w kwocie 361620,00 PLN. Dodatkowo wykonawca udzieli gwarancji wokresie 36 miesięcy. To zamówienie podobnie jak wyżej opisane będzierealizowane w ramach projektu pod nazwą: „Poprawa jakości komunikacji miejskiejna obszarze działania Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie”.

Warto podkreślić, że oferta odR&G nie jest zaskoczeniem, bowiem MPK Tarnów posiada już urządzenia tejmarki – choćby SIP czy komputery pokładowe.

Jakie tablice LCD?

Przypomnijmy, że jeśli MPKzdecyduje się na akceptację oferty R&G to wykonawca ten dostarczy izamontuje w autobusach 55 tablic LCD jednostronnych, podświetlanych wtechnologii LED, o przekątnej od 21 do 23 cali i rozdzielczości minimum 1920 x1080. Mają one zostać umieszczone w osi podłużnej autobusów, pod sufitem, wmiejscu i sposób zapewniający dobrą widoczność dla pasażerów. W każdymautobusie ma być zamontowana 1 tablica. Ekrany LCD będą wyświetlały takieinformacje jak: oznaczenie linii, przystanek docelowy, przebieg trasy (ulic zprzystankami), aktualny czas i data, czas pozostały do odjazdu autobusu zprzystanku końcowego, informacja o bieżącym przystanku (przed dojazdem doniego), informacja o następnym przystanku (po odjeździe z bieżącegoprzystanku), napis STOP w przypadku naciśnięcia przez pasażera przycisku „na żądanie”.Informacje te mają znaleźć się w górnej części ekranu. W dolnej zaś – zostaniewyświetlona mapa z aktualnym położeniem autobusu, na podstawie danych obieżącej pozycji GPS, przekazanych z komputera pokładowego, a także pojawi siętam informacja o następnych przystankach.

Wymagania dla monitoringu

Być może MPK podpisze równieżumowę z R&G w zakresie dostawy i montażu monitoringu wizyjnego do autobusówz wariantem rozpoznawania twarzy – w 8 autobusach klasy MAXI wskazanych przez zamawiającego.Każdy zestaw monitoringu powinien zawierać rejestrator odpowiedzialny za zapisdźwięku i obrazu i za komunikację z istniejącym u zamawiającego komputerempokładowym. Oprócz powyższego zamawiający wymaga przygotowania rejestratora doobsługi w przyszłości oprogramowania systemu rozpoznawania twarzy.Oprogramowanie to powinno umożliwić synchronizowanie on-line bazy zdjęć międzyserwerem monitoringu a rejestratorem w autobusie. Ma również realizowaćwysyłanie komunikatu do serwera o wykryciu osoby wraz z danymi o lokalizacji,numerze autobusu i wyświetlenie w aplikacji centralnej monitoringu zdjęcia wczasie rzeczywistym. Powyższe funkcjonalności będą uzgadniane w późniejszymetapie realizacji projektu.