Radom podsumowuje ETZT
Festynem rodzinnym wparku Jacka Malczewskiego na Obozisku zakończyły się radomskie obchodyEuropejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2019.
W bieżącym roku przebiegły one pod hasłem „Bezpiecznyruch pieszy i rowerowy”. Ładna pogoda sprawiła, że z przygotowanych na tenweekend atrakcji skorzystało bardzo dużo radomian.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trwał od 16 do22 września i zakończył się Dniem bez Samochodu. Tegoroczne – obowiązujące wcałej Europie – hasło kampanii, czyli „Bezpieczny ruch pieszy irowerowy” kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego orazkorzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku. Slogan”Chodź z nami!” zachęca natomiast do aktywności i do przełamaniacodziennej rutyny siedzącego trybu życia.
Obchody zaczęły się w poniedziałek od prezentacjiodrestaurowanego ikarusa, należącego do radomskiego MPK. Na placu Corazziegoodbyła się też konferencja prasowa władz miasta, podczas której zostałzaprezentowany program całego ETZT. Tego dnia ruszył ponadto konkurs na nazwydla dziesięciu autobusów elektrycznych, które w przyszłym roku zaczną kursowaćpo ulicach Radomia. W ramach promowania tak zwanych „środkówtrwałych” na naszej stronie rozpoczęliśmy od poniedziałku przypominanietakich działań, które zrealizowaliśmy w ciągu roku od ostatniego ETZT.
We wtorek jedyne w kraju Muzeum Polskich Rowerów przy ulicyCurie-Skłodowskiej udostępniło do zwiedzania swoje zbiory za darmo. Można byłomiędzy innymi obejrzeć rowery wojskowe produkowane kiedyś przez radomskąFabrykę Broni. Następnego dnia zaprosiliśmy wszystkich chętnych na wspólnezwiedzanie „rowerowego Radomia” z Łukaszem Wykrotą z RadomskiegoTowarzystwa Retrocyklistów Sprężyści. A w czwartek – o czym już napisaliśmy woddzielnej informacji – został oficjalnie oddany do użytku nowy ciągpieszo-rowerowy obok ulicy Kuronia (między Prędocinkiem a Młodzianowem). Zkolei w piątek na łamach lokalnej Gazety Wyborczej zostały podsumowanedotychczasowe efekty akcji ustawiania stojaków rowerowych przed sklepami,firmami oraz instytucjami. Tego samego dnia stowarzyszenie Droga Mlecznazorganizowało Radomskie Spotkania Podróżników. Grzegorz Boniek opowiedział oswojej rowerowej wyprawie do Lwowa. W piątek zakończyliśmy prezentację działańzrealizowanych przez rok od poprzedniego ETZT.
Weekend to już moc atrakcji. W sobotę kilkadziesiąt osóbwybrało się na spacer pod Radomiu, zorganizowany przez stowarzyszenie DrogaMleczna. Przewodnik Krzysztof Skarżycki prowadził uczestników śladami miejsczwiązanych z transportem zbiorowym w naszym mieście. Na zakończenie wszyscywsiedli do jedynego radomskiego ikarusa, który zawiózł ich na zwiedzaniezajezdni MPK na Żakowicach. W trakcie spaceru można było wziąć udział wkonkursach, w których do wygrania były między innymi gadżety przekazane namprzez Ministerstwo Infrastruktury (dziękujemy). Po skończonym zwiedzaniuzajezdni Żakowice Droga Mleczna zorganizowała quiz komunikacyjny z nagrodami odMPK. Na placu Jagiellońskim (tuż przed gmachem teatru) trwały tymczasem warsztatynauki jazdy na rolkach, przygotowane przez stowarzyszenie Zarolkujemy Radom.Fachowcy pokazywali tam na przykład sposoby skutecznego hamowania.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Niedzielny festyn w parku na Obozisku przyciągnął mnóstwoludzi. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Były pokazy rowerówretro, joga na trawie, energorowery (pedałując można było wytworzyć bańkimydlane lub sok), pokazy freestyle, pokazy naukowe czy potańcówka na dechach.Można było także nauczyć się dobrze fotografować smartfonem albo tworzyć… las wsłoju. W plenerze został poza tym wystawiony spektakl „Noe”. Festynskończył się koncertem zespołu InoRos. Przez całą imprezę bardzo oblegany byłplac zabaw dla dzieci, a także tężnia solankowa.
Dojazd na festyn zapewniała specjalna okrężna linia P,obsługiwana przez ikarusa i gazowego solarisa. Kursował też zabytkowy jelcz”ogórek” z warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.Wykonał on dziesięć przejazdów przez osiedle XV-lecia oraz Śródmieście, podczasktórych przewodniczka Alina Osieniecka opowiedziała pasażerom o mijanych natrasie obiektach. Tutaj również były konkursy z nagrodami od MinisterstwaInfrastruktury, MZDiK oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu(dziękujemy). Podziękowania składamy ponadto dla obsługi „ogórka”, czylikierowcy Krzysztofa, konduktorów Marty i Karola oraz pilota trasy ośmiu kursówMarcina. Frekwencja była świetna!
W Dniu bez Samochodu komunikacja miejska w Radomiustandardowo była darmowa dla wszystkich pasażerów, zaś operator RadomskiegoRoweru Miejskiego, firma Nextbike, wydłużył czas darmowych wypożyczeń z 20 do60 minut. Ci, którzy tego dnia woleli pojechać rowerami poza miasto, mogliwziąć udział w wyprawie Jazda z Miasta, do Pionek.
„