Radom: Obserwujemy rosnącą liczbę dewastacji przystanków

infotrans
18.01.2022 10:00

Do prawie setki przypadków dewastacji radomskich przystanków doszło w 2021 roku 

Usuwanie skutków wandalizmu przez MZDiK pochłonęło ponad 39,5 tysiąca złotych. Tego typu wydatki wpływają na ogólny koszt utrzymania komunikacji miejskiej, a za naprawy płacą pośrednio wszyscy podatnicy. Sprawców rzadko udaje się ująć na miejscu.

Rosnące statystyki

W 2020 roku MZDiK Radom odnotował 74 przypadki dewastacji przystanków na terenie miasta (poza granicą miasta za przystanki odpowiadają gminy albo zarządcy poszczególnych kategorii dróg). W roku 2021 liczba ta wzrosła już do 99! Najczęstszym celem chuliganów były szyby w wiatach, lecz wandale nie oszczędzali także przystankowych ławek (kilka z nich usiłowano nawet ukraść!) oraz tablic z symbolem autobusu czy blach z numerami linii i nazwami, które są zainstalowane na słupkach. Regularnie niszczone lub kradzione były też rozkłady jazdy. W niektórych miejscach akty wandalizmu powtarzały się. Tak było na przykład na przystanku Starokrakowska / Szydłowiecka (w okolicach szkoły).

-„Do smutnych ciekawostek można zaliczyć fakt, że z czterech przystanków przy alei Wojska Polskiego zniknęły nowe, betonowe kosze na śmieci. Każdy taki pojemnik ważył niemal 100 kilogramów! W wakacje ubiegłego roku pracownicy naszego Działu Przewozów Pasażerskich z niemałym zdziwieniem odkryli, że z wiaty przystankowej stojącej u zbiegu ulic Limanowskiego i Suchej na Borkach ktoś zdjął wszystkie płyty poliwęglanowe, które stanowiły konstrukcję dachu – informuje radomski zarząd.

Próby ustalenia sprawców dewastacji często nie są możliwe, ponieważ nie każdy przystanek jest monitorowany. Aby ukarać takich chuliganów, trzeba ująć ich najlepiej na gorącym uczynku. Stąd prośba MZDiK o zgłaszanie takich spraw Straży Miejskiej w Radomiu (bezpłatny numer telefonu 986) lub na policję (numer 112).

ROK 2021

Oprócz tych przykrych spraw, w 2021 w Radomiu mieliśmy kilka inwestycji komunikacyjnych. W kilku punktach miasta stanęły nowe wiaty przystankowe. Zadaszenie u zbiegu ulic Limanowskiego i Wałowej jest najciekawsze, ponieważ jest to kolejna w Radomiu tak zwana zielona wiata. Innowacyjnym rozwiązaniem jest w tym przypadku to, że oświetlenie tego przystanku działa dzięki odnawialnym źródłom energii (w tym turbince wiatrowej).

Od maja dotychczasowe karnety 10-przejazdowe stały się karnetami 10 biletów jednogodzinnych. Niedawno zmianie uległy nazwy przystanków w okolicy dworca kolejowego. Teraz w ich pierwszym członie występuje Dw. Główny PKP.